banner2

Hane başına 5.250 TL kira yardımı verilecek: Başvurudan sonraki 15 gün içinde hesaba yatırılıyor! TC kimlik son rakamları 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0 olanlar...

Kirada oturan ve aylık kira ödemelerinde zorlanan vatandaşlar için devlet, kira yardımı ödemesi sunuyor. Bu özel uygulama, düşük gelir düzeyine sahip ve acil ihtiyaçları olan ailelere maddi destek sağlayarak, yaşam koşullarını geliştirmeyi hedefliyor.

Ekonomi 27.09.2023, 13:14 27.09.2023, 13:27
Abone ol
Hane başına 5.250 TL kira yardımı verilecek: Başvurudan sonraki 15 gün içinde hesaba yatırılıyor! TC kimlik son rakamları 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0 olanlar...

Devlet, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara kirada oturdukları evler için destek ödemesi yapıyor. Hane gelirine göre şekillenen ödemeler, maddi durumu yetersiz olan ailelerin ekonomik yüklerini bir nebze de olsa hafifletmeyi amaçlıyor. 

Sosyal destek ödemeleri arasında kira yardımı oldukça rağbet görüyor. Kira destek ödemesi, il il değişiyor. En yüksek tutar 5 bin 250 TL olarak ödeniyor.

KİRA YARDIMI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından İstanbul için kira yardım tutarı artırıldı.

Bu kapsamda, 3 bin 500 TL olan kentsel dönüşüm kira yardımı 5 bin 250 TL'ye yükseldi. Başvuru yapan vatandaşlar, başvuru tarihinden sonraki 15 gün içinde kira destek ödemelerini banka hesaplarından veya PTT şubelerinden çekebiliyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ŞARTLARI

Kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilmek için oturulan binanın riskli yapı kategorisinde bulunması ve yeniden inşa ediliyor olması gerekiyor. 

Eğer bina için ilgili kurumdan riskli bina raporu alınmış ve o bölgede kentsel dönüşüm projeleri uygulanıyorsa, bina yeniden inşa edildiğinde kentsel dönüşüm kira yardımı alınabilir. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı için hak sahipleri, gerekli belgeleri hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri'ne başvuru yapabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!