banner2

Halkın meyvesi geri döndü! Karpuzun kilosu bakın kaç TL'den satılmaya başladı

Yaz ayının vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz fiyatları düşüşe geçti. 1,5 ay öncesine kadar dilimi 40 liranın üzerinde satılan karpuzun kilogram fiyatı tarlalarda 3 liradan 1 lira 50 kuruşa geriledi. Türkiye’nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden Adana’da hasadın 15-20 Temmuz gibi biteceğini söyleyen sektör temsilcileri çiftçinin ise bu rakamlardan memnun olduğunu dile getirdi.

Ekonomi 29.06.2022, 15:18 29.06.2022, 15:18
Abone ol
Halkın meyvesi geri döndü! Karpuzun kilosu bakın kaç TL'den satılmaya başladı

Karpuz üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye'nin yüzde 20-25 oranındaki ihtiyacının karşılandığı Adana'da geçen hafta başlayan hasat sürüyor. 

ADANA KARPUZUNUN FİYATI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü tescilli Adana karpuzu, ilk çıktığı dönemde ortalama kilogramı 3 liradan satılırken, şimdilerde fiyatı yarı yarıya düştü. Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki hava sıcaklığının da düşmesiyle karpuza talep azalınca karpuzun kilogram fiyatı tarlada 1 lira 50 kuruştan satılıyor.

1 LİRA 50 KURUŞA SATILIYOR

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ovada karpuz hasadının sürdüğünü belirterek, “Karadeniz ve Marmara bölgesinde olan yağışlardan dolayı talep azaldı. 3 lira ile 3 lira 50 kuruş arasında satılan karpuzun fiyatları şu anda 1 lira 50 kuruş ile 1 lira 60 kuruş arasında satılıyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!