banner2

Hafize Gaye Erkan OVP değerlendirmesi: Enflasyon kontrol altına alınacak

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Orta Vadeli Program'a (OVP) ilişkin açıklamalarda bulundu. Erkan, ''Para politikasının 2024 yılında meyvelerini vermesiyle, iç talebin arza daha yakın bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alacağını öngörmekteyiz.'' dedi.

Ekonomi 07.09.2023, 14:56 07.09.2023, 15:44
Abone ol
Hafize Gaye Erkan OVP değerlendirmesi: Enflasyon kontrol altına alınacak

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "TL'yi güçlendireceğiz. 2024'te dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Birinci önceliklerinin dezenflasyon olduğunu vurgulayan Erkan, sistemin TL'ye dönme hızını kararlı, kademeli olarak gerçekleştireceklerini anlattı.

KKM'deki düşme hızına değinen Erkan, sistemin liraya geçme hızının düşüşü etkileyeceğini aktardı.

"ENFLASYONU KONTOL ALTINA ALACAĞIZ"

TCMB Başkanı Gaye Erkan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Para politikasının 2024 yılında meyvelerini vermesiyle, iç talebin arza daha yakın bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alacağını öngörmekteyiz

Enflasyon ve kur hareketlerinin sene içinde oynaklık göstermesi, hele ki geçiş dönemlerinde bazı durumlarda yıl ortalaması ve yıl sonu üzerinden yapılan hesaplarda ciddi farklılıklar gösterebilmektedir.

Sert fiyat hareketlerinin mümkün olduğu kadar az olduğu lakin dengenin evrildiği yönünde, sağlıklı şekilde algılandığı bir süreç olarak ilerlemekte ve bunda da kararlıyız.

TCMB olarak tüm araçlarımızla parasal sıkılaştırma sürecine enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!