banner2

Haciz ve icrada borcu olanlara yüzyılın müjdesi! Resmen yasaklandı! Artık bu yapılmayacak

İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile aile bireylerine ait kişisel eşyalar ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm ev eşyaları haczedilemeyecek.

Ekonomi 20.03.2023, 21:12 20.03.2023, 21:25
Abone ol
Haciz ve icrada borcu olanlara yüzyılın müjdesi! Resmen yasaklandı! Artık bu yapılmayacak

İcralık borcu olanlara müjde. Bundan böyle aile bireylerine ait kişisel eşyalar ve ailenin ortak kullanımına hizmet eden ev eşyaları haczedilemeyecek.

MAHKEME KARARI GEREKİYOR

Bununla beraber icra takibine konu olan alacağın miiktarını geçecek şekilde haciz yapılması da yasaklanacak. Ayrıca konut olarak kullanılan yerlerde haciz işleminin uygulanabilmesi için icra mahkemesinden karar alınması gerekecek.

3 GÜN İÇİNDE KARAR VERİLECEK

TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile beraber icra müdür haciz yapılması talep edilen yerin konut olduğunu tespit ettiğinde orada haciz yapılmasına karar verebilecek ama bu kararı icra mahkemesinin onayına sunmak zorunda kalacak. İcra mahlemesi kararını 3 gün içinde verip talep edilen yerin konut olduğunu anlarsa kararı kesin oladak onaylayacak.

Yapılan yeni düzenlemeye göre haciz işlemleri başlatıldıktan sonra yapılan incelemeyle ilgili yerin konut olmadığı anlaşılırsa mahkeme kararı kesin olarak kaldırılacak ve söz konusu durum icra müdürüne bildirilecek. Bu durumda da mevcut haciz kararı hakkında yeniden bir karar verilecek. Eğer konut olmayan bu yerde haciz işlemi devam ediyorsa haczin yapılmasına rıza gösterilmemesi halinde haciz işlemi sonlandırılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!