banner2

Güney Koreliler Türkiye'ye akın etti! Nedeni ise o isim...

Güney Koreli turistler rotayı Türkiye'ye çevirdi. Güney Koreli turistler en fazla Anadolu medeniyetlerine ilgi gösterirken en çok o ismi ziyaret ediyor. İşte, Güney Koreli turistlerin Türkiye'yi tercih etmesine sebep olan o isim...

Ekonomi 19.12.2022, 16:05 19.12.2022, 17:55
Abone ol
Güney Koreliler Türkiye'ye akın etti! Nedeni ise o isim...

Güney Koreli turistlerin bir numaralı hedefi Türkiye. Türkiye'de kültür turuna birinci sırada İstanbul, ikinci sırada Nevşehir Kapadokya, üçüncü sırada İzmir Efes, dördüncü sırada Konya Mevlana Müzesi beşinci sırada Antalya ve altıncı sırada Muğla yer alırken Güney Koreliler en çok o ismi ziyaret ediyor. İşte, Güney Korelilerin Türkiye'yi ziyaret etme sebebi olan o isim...

Güney Koreli turistler, tatil tercihlerini kültür, tarih ve arkeoloji turizmi için tatil yapıyor. Güney Koreli çocuklar ortalama 16 gün tatil yapıyor. Tatillerini beş yıldızlı otel, apart otel, turizme açılan tarihi konaklarda ve pansiyonlarda kalıyor. Güney Koreli turistler 16 günlük tatil süresince ortalama tatil harcaması bin 200 ABD Doları.

EN FAZLA İLGİ ANADOLU MEDENİYETİ ESERLERİNE

Güney Koreli turistler arasında en çok üniversite öğrencieri Anadolu Medeniyeti eserlerine ilgi gösteriyor. Antalya'ya gelen Güney Koreli Üniversite öğrencileri en fazla Roma ve Anadolu Selçuklu Dönemi eserlerine ilgi gösteriyor. 

Antalya'da kültür turunda birinci sıra Perge Antik Kent, Termessos Antik Kent, Side Antik Kent ile Antalya Kaleiçinde bulunan Selçuklu dönemi şaheserleri arasında yer alan Alaaddin Keykubat Cami, Yivli Minare , Alanya Kalesi, 8 asırlık Selçuklu Hanı Alarahan ve Antalya Müzesini görüyor. İstanbul'da ise Osmanlı dönemi camilerini ziyaret ediyor.

KORE GAZİLERİNİ ZİYARET EDİYORLAR

Türkiye'ye gelen Güney Koreli turistler Anadolu'da halen hayatta olan Kore gazilerini ziyaret ediyor. Antalya'ya gelen Güney Koreliler, halen hayatta olan 95 yaşındaki Kore gazisi Mehmet Kara'yı ziyaret ediyor ve minnet duygularını iletiyor.

'AVRUPALI TURİSTLER GİBİ DEĞİLLER'

Kokartlı Turist Rehberi İlkay Özen, Güney Korelilerin kültürel, tarihi ve arkeolojik varlıkları tanımayı tercih ettiklerini söyledi. Güney Korelilerin Avrupalı ve Rus turistler gibi deniz, kum ve güneş turizmi yerine kültür, tarih, arkeolojik varlıkları tanıma, geçmiş medeniyetlerden insan hikayelerine ilgi duyduğunu söyleyen Rehber İlkay Özen, şu şekilde konuştu:

Güney Koreli üniversite okuyan öğrenciler ve akademisyenlerin bilgi ve entelektüellikleri ve güzel sanatlara ilgisi çok yüksek. Güney Koreliler için İstanbul ve Kapadokya bölgesinin özel yeri var. Kapadokya bölgesinde yeraltı kiliselerini gezmek ve balonla havadan peri bacalarını seyretmek onlar için tutku. Antalya, Alanya, Kaş ve Muğla Fethiye Ölüdeniz'de yamaç paraşütü ile Kleopatra Plajına inmek bir tutku. Pandemi öncesi ülkemize 400 bin Güney Koreli turist geliyordu. Bu sene yüzde 40 oranında azalma oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!