Günde birkaç saat yürüyüş yapmak yeterli! Bunu yapan öğrenciler ayda 6000 TL kazanıyor

Ek gelir arayışı içerisinde olan öğrenciler, köpek geliştiriciliği eğitimi aldı. İstanbul'da bir uygulama vasıtasıyla köpek gezdiriciliği yapan öğrenci ve ek iş isteyenler ayda 6 bin TL'ye kadar para kazanabiliyor.

Ekonomi 12.05.2022, 11:36 12.05.2022, 11:50
Abone ol
Günde birkaç saat yürüyüş yapmak yeterli! Bunu yapan öğrenciler ayda 6000 TL kazanıyor

İstanbul'da geliştirilen bir cep telefonu uygulamasına kayıt yapan kişilere köpek gezdiriciliği eğitimi veriliyor. Bu eğitimi alanlar, freelance olarak çalışarak ayda 6 bin TL'ye kadar para kazanabiliyor. Bu uygulama sayesinde şimdiye kadar 6 bin 500 kişiye iş kapısı açıldı.

ÖNEMLİ NOKTALAR ANLATILIYOR

Köpek gezdiricisi olmak için başvuru yapan gençlere önce eğitim veriliyor. Eğitimlerde, acil durumda yapılması gerekenler, tasmanın doğru takılma yöntemi ve gezdirirken dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılıyor.

Bu kişiler, yaşadıkları bölgede telefon uygulaması üzerinden gelen taleplere göre saatlik ya da günlük para kazanıyor.

Uygulamaya göre, köpeklerin bir kişi tarafından toplu gezdirilmesi yasak.

Köpeklere mama verip, bunun fotoğraflarını uygulama üzerinden paylaşan gezdiriciler, iş bitiminde sahipler tarafından puanlanıyor.

ÇOĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

Projenin sahiplerinden Ömer Can Dede, gezdiricilerin çoğunun üniversite öğrencisi olduğunu, gezdirmek için talebin de en fazla Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli'den geldiğini söyledi.

TATİLLERDE UYGULAMA KULLANIMI YOĞUN OLUYOR

Projenin 2019'da uygulama olarak başladığını, köpeklerin ihtiyaçları doğrultusunda böyle bir gezdirme ve bakım gereksinimi olduğunu anlatan Dede, şöyle konuştu:

"Gezdirme işi nasıl yapılıyor, görmek istedik ve buradan hareket ettik. 'Bizim köpeğimizi gezdiren birinden neler bekliyoruz, İstanbul'da köpek gezdirme işini nasıl yapabiliriz?' diye düşündük ve arkadaşlarımla birlikte buna yönelik bir sistem kurmaya karar verdik. Uygulamada şimdiye kadar 6 bin 500 gezdirici arkadaşımızı kendi sistemimize kattık. Şu ana kadar 3 bin 500 köpek sahibine hizmet verdik. Bayram dönemlerinde ve yaz tatil dönemlerinde daha yoğun olabiliyor."

ANKARA VE İZMİR'DE FAALİYETE GEÇECEK

İzmir'de de uygulamayı hayata geçirmek olduğunu dile getiren Dede, farklı evcil hayvanlara da hizmet vermeyi planladıklarını söyledi.

Walkerlara yönelik eğitim veren Hüseyin Ergül, günde ortalama 15 kişiyi iş için davet ettiklerini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!