Yandex Metrica

Sitede Ara

Gümüş mü, altın mı? Ralli kızışıyor: En çok hangi yatırım aracı kazandıracak?

Gümüş mü, altın mı? Ralli kızışıyor: En çok hangi yatırım aracı kazandıracak?

Altının küçük kardeşi gümüş dikkat çekici bir geri dönüş yapıyor.  2024 gümüş yılı olabilir mi? Altın mı yoksa gümüş mü daha fazla kazandıracak?

Ekonomi

02.06.2024, 17:06

Tarihler boyu yatırımcının yüzünü kara çıkarmayan altın jeopolitik gerilimlerin ardında kademeli yükselişine devam ediyor. Fakat sarı metalin küçük kardeşi gümüş abisini kıskandıracak bir atakta bulundu.

Gümüş yüzde 30 gibi iyi bir oranla etkileyici bir performans sergiledi ve son on bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Verilen sebep genellikle altın patlamasıdır. Ancak bu yeterli değil çünkü gümüş başlangıçta altın fiyatlarındaki yükselişe ayak uyduramadı. Mart ayı gibi yakın bir tarihte, bir ons altına karşılık yaklaşık 90 ons gümüş ödeniyordu.

Lynx-Broker'daki analistler, "Altına kıyasla düşük değerleme ancak son yükselişle birlikte bir miktar azaldı. Altın-gümüş oranı 75'te son birkaç yılın en düşük seviyesinde" diyor. IndexRadar'dan Franz-Georg Wenner, "Grafik açısından bakıldığında, 2011 ve 2012 yıllarının en yüksek seviyeleri olan 36 dolara kadar iyileşme için hâlâ yer var" diyor. Bahse girmek istiyorsanız, gümüş sertifikaya (güvenlik kimlik numarası JQ9GMH) sahip doğru enstrümanı bulacaksınız.

Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek başına gerçekleştiriyor Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek... Haberi Görüntüle

ALTIN MI GÜMÜŞ MÜ?

Altın öncelikli olarak güvenli bir liman olarak görülüp kurumsal yatırımcıların ve merkez bankalarının taleplerinden etkilenirken gümüş, özel elektrik iletkenliği ve asit direnci nedeniyle endüstriyel talepteki dalgalanmalara tepki veriyor.

Broker RoboMarkets'tan Jürgen Molnar, "Değerli metal öncelikle güneş pillerinde, rüzgar türbinlerindeki ve elektrikli otomobillerdeki sensörlerde kullanılıyor ve bu da onu enerji dönüşümünden en büyük yararlananlardan biri haline getiriyor" diye açıklıyor. Gümüş bu nedenle yeşil metal olarak da anılır, ancak fiyat gelişmeleri de elbette talebi etkiler.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading