banner2

Gram altında son dakika! Bugün yer yerinden oynayacak

Gram altın fiyatlarının uzun bir süredir 1000 TL'nin altında seyretmesinin ardından yatırımcılar "gram altın yeniden yükselir mi?" sorusunun cevabını merak ediyor. Bugün 2 önemli veri açıklanacak. Ekonomistler bu verilerin gram altın fiyatlarını yükseltebileceği uyarısında bulundu.

Ekonomi 27.10.2022, 12:04
Abone ol
Gram altında son dakika! Bugün yer yerinden oynayacak

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz yıl rekor seviyesini görmesinin ardından 1000 TL'nin altına düştü ve uzun bir süre bu seviyelerde seyretti. Ancak hafta başından bu yana sergilediği sert yükselişlerle 990 TL'ye kadar geldi. 

2 VERİ FİYATLARDA BELİRLEYİCİ OLACAK

Peki, gram altında yükseliş devam edecek mi? Ekonomistler, bugün açıklanacak 2 verinin fiyatlarda belirleyici olduğunu söylüyor.

Saat 15.15’te Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı piyasaların odağında olacak. ECB’nin mevduat hesap oranını 75 baz puan artırarak yüzde 1.50 seviyesine çekmesi bekleniyor.

Saat 15.30’da ise ABD’de 3. çeyrek GSYH verisi açıklanacak. ABD ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 2.4 oranında büyümesi bekleniyor. Öngörülerin altında veya üstünde gelecek olan veri piyasalarda yönü değiştirebilir.

ALTIN FİYATLARI SON DÖNEMDE NEDEN YÜKSELDİ?

ABD'deki yüksek enflasyon oranları ve FED'in enflasyonu düşürmek için faizleri artırması altın fiyatlarını küresel çapta yükseltmişti. Son ekonomik göstergelerle birlikte FED'in faiz artışlarını sınırlaması beklentisi oluştu ve altın fiyatlarında yükseliş kaydedildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!