banner2

Gram altında kimsenin bilmediği sır açıklandı! Bunu duyan herkes alım yapacak: Yeni rekor yolda

Ons altın fiyatları, piyasadaki pskilojik direnci yıkarak son 1 yılın zirvesinde yer aldı. Bu gazla birlikte  ltın gram fiyatı da rekorlara doymadı. Küresel bankacılık sektöründeki risklerin bir resesyona neden olabileceği endişesi ve Fed'in para politikasında faiz düşürmeye gitme düşüncesi altın fiyatlarına yaradı. Peki Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi? Fed faiz kararı ne yönde olacak? 

Ekonomi 21.03.2023, 12:49
Abone ol
Gram altında kimsenin bilmediği sır açıklandı! Bunu duyan herkes alım yapacak: Yeni rekor yolda

Mart ayında altın fiyatları ons öncülüğünde yükseliş trendine girdi. Yeni haftanın ilk gününde ons altın 2000 dolar seviyesini aştı. Türkiye'de gram altın fiyatı da bu etki ile tüm zamanların zirvesine çıktı. Piyasalarda Fed faiz kararı bu haftanın en önemli kritik gündem maddesi olurken, altın yatırımcılarının gözü kulağı Fed faiz kararı ve sonrasında Jerome Powell'dan gelecek açıklamalarda olacak. Peki, Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi? Fed faiz kararı ne yönde olacak? 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK Mİ?

Ons altın fiyatları 1 yıl sonra 2000 dolar sevisiyesini geçti. Ons altın en son bu seviyelerde 10 Mart 2022 tarihinde işlem görmüştü. Ons fiyatlarının yükselmesinin etkisiyle de gram altın 1215 TL'yi aşarak rekor tazeledi. Ons altın en son 19 Nisan 2022 tarihinde bu seviyenin üzerinde işlem görmüştü.

10 gün önce 1810 dolar bandında hareket eden ons altın yaklaşık yüzde 11 değer kazanırken, aynı dönemde 1100 TL bandında hareket eden gram altın ise yaklaşık 130 TL artışla 1229 TL'nin üzerine yükseldi.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı altın, dolar, euro, gümüş, Kripto Para (Bitcoin) yatırımcıları tarafından merakla bekleniyor.  FED tarafından yayımlanan takvimle birlikte, toplantı tarihleri netlik kazandı.

Bu doğrultuda; FED faiz toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde yapılacak. FED Başkanı Powell'ın 22 Mart akşamı saat 21.00'da Şubat ayı FED faiz kararını açıklaması bekleniyor.

FED FAİZ KARARI NE YÖNDE OLACAK? 

Fed faiz kararının ne yönde olacağı merak ediliyor. Analistler, 22 Mart'taki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışının yüzde 25 ihtimalle olasılık dahilinde olduğunu kaydederek, Powell'ın açıklamalarında konuya ilişkin ipuçları aranacağını belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in gelecek üç toplantıda toplam 75 baz puan faiz artırabileceğinin öngörüldüğünü hatırlatan analistler, Powell'ın açıklamalarının dışında cuma günkü tarım dışı istihdam verisinin de söz konusu beklentileri önemli ölçüde etkileyebileceğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!