banner2

Gram altında hareketlilik! Fed’in faiz kararı sonrası piyasalarda dalgalanma

Dünya piyasalarının merakla beklediği faiz kararı ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklandı. Fed, iki günlük para politikası toplantısının sonunda politika faiz oranını üst üste dördüncü kez 75 baz puan artırdığını açıkladı. Fed’in faiz kararı sonrası piyasalarda dalgalanmalar sürüyor. Gram altında ise hareketlilik yaşanıyor.

Ekonomi 02.11.2022, 21:32
Abone ol
Gram altında hareketlilik! Fed’in faiz kararı sonrası piyasalarda dalgalanma

Piyasaların genel beklentisi de, Fed'in politika faizini 75 baz puan artırması yönündeydi.

Küresel piyasalar, Fed'in faiz kararını açıklamasının ardından politika yapıcıların ekonomi ve faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin söyleyeceklerini yakından takip edecek.

ALTIN HAREKETLENDİ

FED'in faiz kararı öncesi 985 lira olan gram altın şu dakikalarda 996 liradan işlem görüyor.

PİYASA BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

ADP Araştırma Enstitüsü verilerine göre, özel sektör istihdamı, ekimde 239 bin artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş kaydetti.

75 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLENİYORDU

Fed'in faiz kararı yatırımcıların odağında yer alırken, analistler, Banka'nın bugünkü toplantısında 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakıldığını, Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmelerinin ise gelecek dönem açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

PİYASALAR DALGALI SEYREDİYOR

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklayacağı faiz kararı öncesi küresel pay piyasalarında dalgalı bir seyir izlendiğini ifade etti.

POWELL'IN AÇIKLAMALARI FAİZ KARARINDAN DAHA ÖNEMLİ

Açıklanacak faiz kararının ardından Fed Başkanı Powell'dan açıklamalar gelecek. Faiz kararı sonrası Fed'den ve Başkan Powell'dan gelecek açıklamalarda yapılacak vurgular önem teşkil ediyor.

ALTINDA SON DURUM

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 997 bin liraya yükseldi. Altın piyasasında, en düşük 980 bin lira, en yüksek 1 milyon lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,5 artışla 997 bin liradan tamamladı.

FED FAİZLERİ ARTIRIRSA ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

ABD Merkez Bankası yani Fed (Federal Reserve) faiz artırırsa enflasyonun azalması ve ülkedeki dövizin artması ise yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı olur. ABD doları özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanır. Kısaca FED'in güçlü faiz artışına devam etmesi halinde, güvenli liman etkisiyle doların dünyada güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi ve baskılaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!