banner2

Gram altın o tarihte kaç lira olacak! Uzman isim "sürprizlere hazırlıklı olun" diyerek uyardı: Yeni rekorlar yolda

Merkez Bankası'nın faiz kararıyla yükselişe geçen altın fiyatları için uzman isimden çok konuşulacak bir yorum geldi. Altın ve Piyasa Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Sürprizlere hazırlıklı olun" diyerek uyardı. Altın fiyatları o tarihte resmen alev alacak...

Ekonomi 26.09.2023, 17:20 26.09.2023, 18:16
Abone ol
Gram altın o tarihte kaç lira olacak! Uzman isim "sürprizlere hazırlıklı olun" diyerek uyardı: Yeni rekorlar yolda

Temmuz ayında tarihi rekoru olan 1720 liraya kadar yükselen altın fiyatları Ağustos ayında düşüş trendine girmiş OVP kararı ile dibe çakılmıştı. Son olarak Merkez Bankası'nın faiz kararıla yönünü yukarı doğru çeviren altın fiyatları için uzman isimden çok kritik bir tahmin geldi. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarını değerlendirirken iç ve dış piyasa bakılmasının altını çizerken, "Altını değerlendirecek olursak 2 şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Birinci olarak yurt dışı fiyatına bakmamız gerekiyor. İkinci olarak ise yurt içi piyasa fiyatına bakmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR YÜKSELECEK?

"Yurt içi piyasa fiyatı yurt içinden gelen fiyat ile beraber içerde dolar TL çarpanıyla da birlikte belirleniyor" diyen Yıldırımtürk, "Dolayısıyla öncelikli olarak dış piyasa fiyatına bakacak olursak. Bir süreden beri Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının etkisinde baskılı bir seyir isteyen altın fiyatı görüyoruz. Benim ons altında sene sonu itibarıyla beklentim ilk olarak 1950 dolar seviyeleri olarak öne çıkıyor. Bu sınır aşıldığı taktirde daha önce görülen 2075 dolar seviyesine sene sonunda ise 2150 dolar seviyelerine çıkacağını düşünüyorum" dedi.

"ALTININ ÖNÜ AÇILACAK"

Sözlerine devam eden Yıldırımtürk, "2024'te gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz artırımlarını sonlandırmaları belki de yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine geçecek olması altının önünü açacaktır diye düşünüyorum. 2024 yılı itibarıyla beklentim 2350-2400 dolar seviyesine geleceği yönünde." şeklinde konuştu. 

"ALTINDA FAİZ BASKISI VAR"

Dış piyasada altın fiyatlarının baskılandığına dikkat çeken Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Bu noktada ABD 10 yıllık tahvil faizlerinden çıkış başladı. Bu durum 'bir faiz baskısı oluşturdu' şeklinde algılanıyor. Artık faiz artışlarının düşürüleceği bir döneme giriyoruz." ifadelerini kullandı.

"Fakat ABD ile Çin, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliklerin ve enflasyonun altın fiyatlarını etkilemesi beklentisi var." diyen Yıldırımtürk, "Bunların aslında hepsinin altın fiyatlarını etkilemesi gerekiyor. Ama bu konular şuanda fiyatlamaya girmiyor. Bu durumunda ben baskılanmış bir altın fiyatı oluşturulduğu kanaatindeyim." dedi.

Sözlerine devam eden Yıldırımtürk, "Bunun yanında dünya ticaretinde doların etkisinin düşmesi de altın fiyatlarını etkilemesi gerekiyor ama henüz bu durum da fiyatlanmış değil. Fakat bunun yayında Merkez Bankaları altın alımına devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

REKOR TAHMİN

Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Dolar/TL'nin 27 liralara kadar gelmesiyle birlikte çarpan etkisiyle altın gram altın fiyatları 1700 lira seviyelerinde geziniyor. Önümüzdeki günler itibarıyla ve sene sonunda özellikle OVP'de sene sonu döviz beklentisinin 30 lira seviyesinde olacak olması altının da dış piyasada yükselmesiyle birlikte muhtemelen 1900-2000 lira seviyelerine gelebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!