banner2

Gram altın, çeyrek altın ve yarım altında 22 Mart korkusu! Ekonomistler açıkladı: 3000'e kadar çıkacak

ABD Merkez Bankası'nın 22 Mart'ta açıklanacak faiz oranında artışa gitmesi beklenirken bu hamlenin altını nasıl etkileyeceği yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Uzmanlardan ise çarpıcı bir tahmin geldi. Buna göre FED'in altın onsunu 3 bin dolara çıkaracak koşullar yaratacağı konuşuluyor.

Ekonomi 16.03.2023, 18:03
Abone ol
Gram altın, çeyrek altın ve yarım altında 22 Mart korkusu! Ekonomistler açıkladı: 3000'e kadar çıkacak

ABD'de ardı ardına 3 bankanın iflas etmesiyle piyasalar yönünü şaşırırken altın güvenli liman olmaya devam ediyor. Ancak daha da önemlisi, altın fiyatları ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım beklentilerinin yeniden fiyatlandırılması ile yön buluyor.

GÖZLER FED'İN FAİZ KARARINDA

Gözler FED'in 22 Mart'ta açıklayacağı faiz kararına çevrilmişken tahminler de netleşiyor. Geçtiğimiz hafta başında ABD Merkez Bankası Fed’den 50 baz puanlık faiz artışı bekleyen piyasalar, SVB Financial Group'un (SIVB) iflasının ardından bu beklentiyi hızlıca masadan kaldırdı. Fiyatlama 25 baz puanlık faiz artışı yapılması ya da hiç faiz artışı yapılmaması şeklinde eşit oranda olurken ABD enflasyon verisi sonrası 25 baz puan olasılığında artış görüldü. Piyasalar, Ocak’ta artan manşet enflasyon ve Şubat’ta artan çekirdek enflasyon nedeniyle Fed’in 22 Mart’ta gerçekleşecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı yapmasına yüzde 84 oranında olasılık veriyor.

ALTININ 3 BİN DOLARA ÇIKMASI İÇİN KOŞULLAR YETERLİ GÖRÜNÜYOR

Altının yeni rekor zirvelerini görmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, Fed’in sıkılaşma politikasını bir kenara bırakarak gevşemeye geçiş sinyali vermesinin ardından altın fiyatlarının 3.000 dolara yükselme ihtimalinin olabileceğini dile getirdi. Uzman isim, “Bu ralli, parlak metali yaklaşık 2.060 dolar gibi yeni bir zirveye çıkardı. Altının 3.000 dolara çıkması için koşullar yeterli görünüyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!