banner2

Gençlere ücretsiz internet müjdesi! Bakan Uraloğlu uygulamanın başlayacağı tarihi açıkladı

Gençlere ücretsiz 10 GB internet uygulaması hakkında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Operatörlerle mutabakatı sağladık. İnşallah bu ay başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Ekonomi 02.10.2023, 11:59 02.10.2023, 12:45
Abone ol
Gençlere ücretsiz internet müjdesi! Bakan Uraloğlu uygulamanın başlayacağı tarihi açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,  A Haber canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerinde bulundu. Zengezur Koridoru hakkında konuşan Bakan Uraloğlu, gençlere ücretsiz internet müjdesi hakkında önemli bilgiler de verdi.

Zengezur Koridoru hakkında konuşan Bakan Uraloğlu, ''Cumhurbaşkanımızla Nahçıvan ziyaretinde lider ve bakanlar seviyesinde durumu gözden geçirdik. Zengezur hattı Türkiye'den Bakü'ye hat sağlayacak. Orta Koridor'un önemli güzergahlarından biri olacak.Görüşmeler devam ediyor. Nahçıvan'dan Dilucu Sınır Kapısı'na kadar olan hat var, onarımı ve 14 kilometre yeni hat yapılması gündemde. Ermenistan sınırından geçen 43 km'lik Zengezur koridoru. Ermenistan tarafıyla da görüşülüyor. İran tarafından da koridorun hayata geçirilmesi söz konusu. Hızlıca burayı hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Orta Koridor şu andaki en kısa ve en güvenli yol. Bakü-Tiflis-Kars olarak devam eden hat var, bu daha kısa. Türk Cumhuriyetleri ve Uzakdoğu'yu net bir hatla bağlamış olacağız.'' dedi.

KALKINMA YOLU

''Kalkınma Yolu Basra Körfezi'nden başlayıp bizim Ovaköy sınırına kadar ulaşacak olan 1200 km'lik demiryolu ve otoyol projesini konuşuyoruz.'' diyen Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti;

''Basra'ya gelen tüm yüklerin limandan demiryoluna aktarılmasıyla birlikte Avrupa'nın tüm noktalarına ulaşım sağlamış olacak. Gerçekten tam bir kalkınma yolu. G20'de açıklanan koridora göre 15 günlük süre avantajı olacak bir yol. Bağdat'taydık, gerekli görüşmeleri yaptık. Kimseyi ötekileştirmiyoruz, projeye katılmak isteyen bölge ülkelerini davet ediyoruz. Katılırsalar onlarla devam edeceğiz. Bizim Akdeniz'de, Ege'de İstanbul ve Karadeniz'de limanlarımız var, deniz ulaşımı imkanı da vermiş olacak. Pekin'den başlayıp Londra'ya kadar giden demiryolu hattımız Marmaray'dan geçiyor. Marmaray'ın birincil hedefi yolcu taşımacılığıdır. 1 milyar yolcuyu geçtik. Bu bizim için kıymetli. 4-5 saatlik bölümde oradan yük trenlerini geçirebiliyoruz. Yolcu trenlerinin işlemediği dönemde bakım zorunluluğu var.''

10 GB BEDAVA İNTERNETTE SON DURUM: BU AY BAŞLARIZ

Gençlere ücretsiz 10 GB internet uygulaması hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, ''Sayın Cumhurbaşkanımız bizleri talimatlandırdı. Biz bu konu üzerinde 3 aydır çalışıyoruz. 3.6 milyon gencimizi kapsayacak bir proje. 3 tane operatörümüzden teklifleri aldık. 10 GB interneti hak eden kişilerin kullanmasını sağlamış olacağız. Tanımlanmış olan telefonda bunun kullanılmasını biz sağlamış olacağız. Başkası kullanamayacak. BTK vasıtasıyla biz bunu sağlayacağız. Bu ay başlarız. En ihtiyaç olan nokta bu ay. Bizde bu ay içinde başlatmış oluruz. Yerli üretim şartı, sınır fiyat konuldu, onun altında kalan yerli üretim markalarına uygulanacak cep telefonu kampanyası var, o da bu ay hayata geçirilir.'' dedi.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NA İKİNCİ PİST

Sabiha Gökçen Havalimanı'na tek pistin yetmediğine dikkat çeken Bakan Uraloğlu, ''Sabiha Gökçen Havalimanı ne işe yarar denen havalimanında tek pist yetmiyor. Sabiha Gökçen'de 700 ortalama uçuş var. 17 tane kadar uçak taksi yolunda uçmak için bekliyor. İkinci pistte de çalışmalar bitti, toparlıyoruz, bu ay içinde toplanır, önümüzdeki ayın başında orayı hizmete açmış oluruz. Kapasite ikiye katlanır.'' ifadelerini kullandı.

''SPACE X İLE İŞBİRLİĞİ YAPABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ''

Space X. ile iş birliğinin yapılabileceğini düşündüklerini belirten Uraloğlu, ''Dünyadaki en gelişmiş bu işi çok daha ileriye götürmüş olan Space X. Cumhurbaşkanımızın Elon Musk'la olan diyalogu birçok işimizi kolaylaştırıyor. Tesla'nın Türkiye yatırımıyla ilgili gündem var. Space X ile işbirliği yapabileceğimizi düşünüyoruz.'' şeklinde konuştu.

TÜRKİYE KART UYGULAMASI

Türkiye Kart'ın Konya'da başlayacağını dile getiren Bakan Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı;

''Türkiye Kart, PTT'nin yaptığı çalışma. Ödeme sistemi ulaşımdaki ödeme. Biz dedik tek kart haline Türkiye Kart haline getirelim. Konya'da pilot il olarak başladı. Bir kartla gerekli ödemeleri tek elden yapabilecekler. Bunun kredi kartı şeklinde kullanılması da mümkün. Kartın bir ücreti olmayacak.İstanbul'un nüfusu 16,5 milyon, Ankara 5,5 milyon, Sakarya, Kocaeli milyonları geçen illerimiz. İstanbul ve Ankara arasında doğrudan yolculukları tespit ediyoruz. Hali hazırdaki otoyolumuz günlük 50 binlere geldi. Otoyol yeni otoyol yaparak uygun zaman diliminde işletmeye açarsak Kuzey Marmara'nın devamını da sağlamış olacağız. Kabaca hattı tespit ettik, projelendirmeye başlıyoruz.''

ANKARA-İSTANBUL YENİ OTOYOL PROJESİ

Ankara-İstanbul yeni otoyol projesinde son durumu değerlendiren Bakan Uraloğlu, ''Bolu Dağı'ndan geçen otoyolumuzda günlük trafik sayısı 50 binlere geldi. Bu 70-80 binlere geldiği zaman hizmet seviyesi artık düşecektir. Dolayısıyla biz otoyolda 120-130-140 km hızlarla seyahat edebilirken 80 km'lere düşeceğiz. Dolayısıyla yeni bir otoyol projesi yaparak uygun zaman diliminde işletmeye açarsak, Kuzey Marmara'nın Akyazı'dan esasında Ankara'ya devamını da sağlayacağız. Adapazarı Akyazı üzerinden gelip Nallıhan Beypazarı üzerinden Ankara2ya ulaşan mevcut otoyolun birazcık daha güneyinde olan bir güzergah. Kabaca hattı tespit ettik. Projelendirme çalışmalarına başlıyoruz.'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!