banner2

Gaziantep ve Kocaeli’de iki yeni lojistik merkez kuruluyor! Bakan Karaismailoğlu detayları açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Gaziantep ve Kocaeli’de yeni lojistik merkezlerin kurulacağını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gaziantep ve Kocaeli’de kurulacak lojistik merkezler ülkemizin ihracatı ve ithalatına önemli katkılar sağlayacak. Bu adımımız ile Gaziantep ve Kocaeli ekonomisi daha güçlü olacak” dedi.

Ekonomi 24.03.2023, 15:42 24.03.2023, 19:48
Abone ol
Gaziantep ve Kocaeli’de iki yeni lojistik merkez kuruluyor! Bakan Karaismailoğlu detayları açıkladı

Bugün Ankara’da gerçekleştirilen 1'nci Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısında, Gaziantep ve Kocaeli’de yeni lojistik merkezlerin kurulması kararı alındı.

Türkiye’nin ulaşım ağının kritik noktalarında yer alan ve yük akışının yüksek olduğu Kocaeli ve Gaziantep’te kurulacak lojistik merkezlerin, ihracat ve ithalata önemli katkılar sağlayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gaziantep ve Kocaeli’de kurulacak lojistik merkezler ülkemizin ihracatı ve ithalatına önemli katkılar sağlayacak. Bu adımımız ile Gaziantep ve Kocaeli ekonomisi daha güçlü olacak” dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Petrol-madencilik, gıda-içecek ve otomotiv sanayi ürünleri gibi katma değerli gruplarının, Kocaeli’nin yük hareketliliğinde en fazla paya sahip yük grupları olduğu görülmektedir. Kocaeli’nde, bu yıl 74 bin ton olan toplam günlük üretim miktarının, 2023 yılında yaklaşık yüzde 90 artarak 141 bin tona çıkacağı, 130 bin ton olan toplam günlük çekim miktarının ise 2053’te yüzde 85 artarak 240 bin tona çıkacağı öngörülüyor. 2053 ışığında yapılan modellemede; başta Kocaeli Körfezi olmak üzere İstanbul’a önemli katkılar sunacak merkezin 800 hektar üzerine kurulması planlanıyor"

ÖNGÖRÜLEN RAKAMLAR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sanayisinin önemli merkezlerinden ve ağır taşıt trafiğinde transit geçişlerin çok yüksek olduğu Gaziantep’in Şehitkamil bölgesinde de lojistik merkezin kurulacağı belirtilirken şu açıklamalara yer verildi; "Gaziantep’in yük çekimindeki yıllık artış, yük gruplarına göre incelendiğinde; tarım-orman-balıkçılık en fazla paya sahiptir ve 2053 yılına dek yapılan projeksiyonda yükü yüzde 102 artacağı hesaplanmıştır. Yine gıda-içecek grubuna ait yük çekiminin yüzde 84, kömür-petrol-madencilik grubuna ait yük çekiminin ise yüzde 39 artacağı öngörülmüştür" 

''DÜNYADAKİ İLK 10 EKONOMİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYORUZ''

Covid-19 salgını ve Ukrayna-Rusya arasında çıkan savaşın uluslararası ticaretin yeni bir döneme girmesine neden olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, bu gelişmelerin Türkiye’nin stratejik önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek, şunları aktardı;

"Dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefiyle birlikte çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Zorlu süreçten geçtiğimiz bu dönemde ülkemizi daha da ileriye taşımak için hem deprem bölgesinde hem de diğer illerimizde projelerimizi sürdürüyoruz"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!