banner2

Gazda yeni müjde: Ümit beslemek için çok kuvvetli teknik nedenlerimiz var

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bilgin Türkiye’nin yerli doğal gazının işleneceği Filyos’ta gelişmeleri anlattı. Melih Han Bilgin, Karadeniz’de açıklanan doğal gaz rezervlerinin yanı sıra yeni gaz alanları için de, ''Ümit beslemek için çok kuvvetli teknik nedenlerimiz var'' dedi.

Ekonomi 30.01.2023, 07:50 30.01.2023, 10:37
Abone ol
Gazda yeni müjde: Ümit beslemek için çok kuvvetli teknik nedenlerimiz var

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bahsettiği gibi Karadeniz gazının mart ayının sonunda konutlara ulaşması için son viraja girildi. Karadeniz gazının karaya çıkarılacağı Filyos’taki tesislerde bir grup gazeteci ile bir araya gelen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, yeni müjde için ‘kuvvetli ümit’ ifadesini kullandı.

“Bu iş matkabın ucundadır derler. Bizim kazacak yerlerimiz var. Beş yıl içerisinde bütün bu gemilerin hepsinin teker teker bir planlaması var. Karadeniz’le ilgili büyük bir saha geliştirme konseptinin bileşenlerini uyguluyoruz. Ümit beslemek için çok kuvvetli teknik nedenlerimiz var. Şu anda Karadeniz’i bizden daha iyi tanıyan, bizden daha ekonomik, hızlı, doğru kuyu açacak Karadeniz’in jeolojisini bizden iyi bilen hiç kimse yok. Türk bilimi, Türk petrolcülüğü Karadeniz’in üstadıdır. Kendi sahalarımızla ilişkili hiç kimseyle hiçbir ortaklığımız yok. Bu sahalar bizim.

''KARDENİZ'İN EFENDİSİ DİYEBİLİRSİNİZ''

''Karadeniz’in jeolojisini bizden iyi bilen hiç kimse yok.'' diyen Bilgin, “Daha ekonomik, hızlı, doğru kuyu açacak Karadeniz’in jeolojisini bizden iyi bilen hiç kimse yok. Karadeniz’in efendisi diyebilirsiniz. Türk bilimi, Türk petrolcülüğü Karadeniz’in üstadıdır. Karadeniz’de 17 kuyu, Akdeniz’da 9 kuyu kazdık. Toplam 26 kuyu kazıldı. 26 kuyunun hepsinde olsa hepsini açıklardık, ekonomik olarak değer görürsek öyle açıklarız. 3-5 sene değil, biz 2023, 2024, 2025’de ne yapacağımızı biliyoruz.  2030’a kadar hedefimiz Türkiye’nin Doğalgaz bağımlılığını ortadan kaldırmak” ifadelerini kullandı.

''YÜZDE 63'Ü TAMAMLANMIŞ DURUMDA''

Bilgin, Türkiye’nin cari açığının temel meselesinin enerji ithalatı olduğunu belirterek, aylık 8-9 milyar dolarlık gibi bir açık olduğunu, bunu kapatmaya çalıştıklarını ifade etti. Mekanik olarak tüm ekipmanların yerleştirildiğini, en son testlerin yapıldığını anlatan Bilgin, “Binlerce test yapıyoruz. Bu testlerden bir tanesinde başarısız olma durumunda dönüp süreci en başından bir daha kontrol etmek durumundayız. Dolayısıyla en ufak bir boşluk bırakmamak için devreye alma işlemlerimizde bütün testleri A’dan Z’ye yapıyoruz. Toplam 992 major testimiz var, yani ana test. Küçük testleri saymıyorum. 992’nin yüzde 63’ü tamamlanmış durumda” dedi.

''LATİN AMERİKA'DAN GELECEKLER''

Siber saldırılar için alınan önlemlerle ilgili ise gerekenlerin yapıldığını belirten Bilgin, Latin Amerika’dan ve dünyanın büyük petrol ülkelerinden operasyon kabiliyetini nasıl geliştirdiklerini, bu kadar hızlı ve kompleks operasyonların nasıl yapılabildiğini anlamak için gelmek isteyenler olduğunu anlatarak şu ifadeleri kullandı; ''Burada kritik kelime gıpta edilen bizim operasyon kabiliyetimiz. Denize malzemeler ROV’lerle iniyor. ROV’lerin operatörleri var, şöyle düşün insansız savaş uçağı gibi. Bir pilot kullanıyor, ROV pilotu deniyor. 12-13 tane Türk ROV pilotumuz var. Birkaç tane yabancı var''

''SEÇİM VAR DİYE KEŞİF AÇIKLAMIYORUZ''

Bu sürecin siyasi meselelerin dışında ele alınması gerektiğinin altını çizen Bilgin, “Millet adına görev yapılıyor, tabi ki yapılan işler günlük siyasi sonuçlar üretecektir. Ama 30-40 yıllık üretilebilir rezerv dediğimizde hepsi yarın kasamızı dolduracak değil. 35 yıllık süreçten bahsediyoruz. İlk etapta, denizde kurduğumuz tesisle beraber günde 10 milyon metreküp üreteceğiz. Ayda 9 milyar Dolar harcamak yerine 8 milyar dolar harcayacağız. Yani, seçim var, keşif açıklayalım gibi bir şey yok” dedi.

YENİ GEMİLER YOLDA

Yabancı gemilerden hizmet aldıklarını ama bu gemilerin yaptığı işlerin bir kısmını Mukavemet gemisinin yapaca-ğını kaydeden Bilgin, “Türk offshore endüstrisinde bir ekosistem oluşturacağız. Ekosistemi geliştirmek, bu işe hizmet eden firma, insan, teknisyen, mühendis, gemici bunları geliştirmek bunların sayısını artırarak ancak varola-biliriz. Dolayısıyla, yeni gemiler gelecek. Sondaj gemisi olmayabilir ama başka başka gemiler filoya eklenecek Teknik gemiler, Mukavemet’in daha üst segmentinde gemiler olabilir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!