banner2

Gabar Dağı'ndan petrol fışkırıyor! Açılan kuyu sayısı 80'e çıkacak

Şırnak’ın Gabar Dağı'nın terörden arındırılmasının ardında bölgede yapılan sondaj çalışmaları sonrası petrol bulundu. Son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi. Petrol rezervinin keşfedildiği alan askeri bölge ilan edildi.

Ekonomi 08.12.2022, 13:53 08.12.2022, 15:41
Abone ol

Petrol arama çalışmaları yapan TPAO, Şırnak'ta Cudi ve Gabar Dağları arasında petrol keşfetti. Şanlı Türk askerinin eli kanlı terör örgütlerinden temizlediği Şırnak'ın Gabar Dağı'nda petrol bulundu.

Petrol sahasındaki 14 kuyuda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, ortalama günlük 5 bin varil petrol üretimi yapılıyor. Kuyu sayısı arttıkça günlük üretim 10 bin varilin üzerine çıkacak. Son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi.

ASKERİ BÖLGE İLAN EDİLDİ

Teröristlerden temizlenen Şırnakın Gabardağ bölgesinde son yılların en büyük petrol kuyularının keşfedilmesinden ardından, bölge tamamen askeri bölge ilan edildi. Petrol kuyularının tespit edildiği bölgeler tamamen özel birlikler tarafından kontrol ediliyor.

BAKAN DÖNMEZ: ENERJİDE KIZILELMAMIZ BELLİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şırnak'ta yapılan petrol arama çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Dönmez, ''Karada petrol arama ve üretimine hız verildi. Gabar’da Şehit Esma Çevik Sahasında günlük yaklaşık 5 bin varillik üretime başlandı. Adana’da Çukurova Sahasında 8 milyon varil değerinde keşif yapıldı. Türkiye Petrolleri'nin günlük yurt içi üretiminin gelecek 1-2 yıl içinde 100 bin varil seviyelerine getirilmesini hedeflliyoruz. Enerjide kızılelmamız belli: Bağımsız enerji, güçlü Türkiye.'' dedi.

''KUYU SAYISI 80'E ÇIKACAK''

Kayaboyun köyü sakini Hakan Vural, Gabar Dağı'nda bulunan petrolün ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtirken şu ifadeleri kullandı; ''Bundan 3 yıl önce Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca, hiç birimiz inanmıyorduk burada petrol çıkacağına. Zamanla gelen büyük makinelerin, gelen ekipmanların, burada yapılan sağlıklı ve itinalı çalışmalarından dolayı 3 yıl gibi kısa bir sürede çok güzel ve kaliteli bir petrol çıktı. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi faal ve hizmet veriyor. İnşallah yakında 80'a kadar çıkacak kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz için, ilimizin kalkınması için, ülkemizin bekası için çok güzel bir proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin ne kadar büyük olduğunu, süper bir güç olduğunu bir daha öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.''

MÜJDEYİ ERDOĞAN DUYURACAK

2023'ün ilk müjdesini yani resmi açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı öğrenildi. Her yeni kuyu ile birlikte, rakamlar da yükseliyor. 250 milyar dolar gibi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!