banner2

Fırıncılar resmen talep etti! Ekmeğe rekor zam geliyor

Buğday fiyatlarına zam gelmesiyle birlikte İstanbul Fırıncılar Odası, kent genelinde ekmeğin 4 lira olması talebiyle bugün Ankara'ya gidiyor.

Ekonomi 30.03.2022, 10:49
Abone ol
Fırıncılar resmen talep etti! Ekmeğe rekor zam geliyor

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmek yapımında artan maliyetler sebebiyle şehirde satılan ekmek fiyatlarının 4 liraya çıkarılması talebiyle bugün Ankara'ya Ticaret Bakanlığı ile görüşmeye gideceklerini söyledi.

İTO'ya bağlı fırıncıların ise aynı zam talebini Ramazan'dan sonra yapacağı bilgisi verildi. 

İTO 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, "Ekmeğe Ramazan bayramından sonra yeni bir zam talebinde bulunup, 4 liraya çıkmasını isteyeceğiz" dedi.

SAVAŞ NEDENİYLE BUĞDAYIN FİYATI ARTTI

Savaş öncesinde tonu 320 dolar civarında seyreden buğday fiyatları savaş sonrası 450 doları aştı.

TMO'nun değirmenlere ve fırıncılara ekmek fiyatlarının artmaması için ucuz fiyattan verdiği ekmeklik buğday fiyatları, 25 Mart itibarıyla yüzde 22 civarında zamlandı.TMO'nun sattığı buğday ile 50 kiloluk bir un çuvalı 210 TL iken 250 TL'yi aştı.

Bu konu hakkında açıklama yapan TMO yetkilisi, "Savaş nedeniyle navlun fiyatları yaklaşık yüzde 40-50 civarında artmış durumda. Buğday fiyatlarında da dünya genelinde bir artış var. Bu yüzden fiyatlarda artışa gidildi" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!