banner2

Fındık alım fiyatında rekor bekleniyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da ilan edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Temmuz cumartesi günü Ordu'ya gidecek ve Altınordu Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara fındık alım fiyatını açıklayacak.

Ekonomi 27.07.2022, 16:10
Abone ol
Fındık alım fiyatında rekor bekleniyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da ilan edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz Bölgesi'in en önemli geçim kaynaklarından olan ve Türkiye'de en çok Ordu'da üretimi yapılan fındığın fiyatını cumartesi günü burada açıklayacak. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hasat sezonu açıklanacak olan fındık fiyatlarının üreticileri heyecanlandırdığını ve sevindirdiğini söyledi. 

'FINDIK ÜRETİCİLERİ HEYECANLA BEKLİYOR'

Karadeniz'de hasat sezonunun 10 gün içinde başlayacağını belirten Soydan şu ifadelere yer verdi: 

Üreticilerimizi şu anda ilgilendiren sürecin en önemli tarafı fındık fiyatlarının açıklanması. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘30 Temmuz Cumartesi Ordu’ya gelerek fındık fiyatlarını açıklayacağım’ demesi fındık üreticilerimizi heyecanlandırdı. Gerçekten Ordu’da fındık fiyatlarının açıklanması kararının önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü fındık bölgesinde, Ordu’da fındık fiyatlarının açıklanması bizleri ve üreticileri umutlandırmıştır.

'55-60 TL CİVARINDA FİYAT BEKLİYORUZ'

İyi bir fiyat bekliyoruz ancak üreticilerin de rakamlar üzerinde beklentisi var. Önceki yıla baktığımız aman 3 dolar üzerinde fiyatın verildiğini gördük, üreticilerimiz de şuanda 3-3,5 dolar seviyesinde yani 55-60 TL bandında bir fiyatın oluşmasını bekliyor.

HASATTAN ÖNCE FİYATLARIN AÇIKLANMASI ÇOK ÖNEMLİ 

Hasat zamanından önce fındık fiyatlarının açıklanmasının çok önemli olduğunu belirten Soydan şöyle konuştu: 

Üreticilerimiz fındığını kaç paraya satacaklarını görerek bahçeye girecek ve bu da üreticilerimizin elini güçlendirecek ve ona göre hazırlıklarını tamamlayacak. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de fiyatlar açıklandıktan sonra pazara girmesi ve depolarını açması önemli olacaktır. Rekolte bu sezon iyi bu da üreticilerimizin birkaç yıldır bahçelerinde ziraat odalarının ve tarım müdürlüklerinin desteğiyle yaptıkları çalışmalar verimi arttırmıştır. Üreticilerimiz kazandıkları zaman sektör ve ülkemiz kazanacak. Önemli dünlere geldik, inşallah güzel bir fiyat açıklanır ve üreticilerimiz memnun olur, güzel bir hasat sezonu geçiririz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!