banner2

Fed’in faiz kararı için kritik tahmin: Piyasalarda altın ve dolarda son gelişmeler

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı öncesi küresel pay piyasalarında temkinli bir seyir izlendiğini, Borsa İstanbul'un ise pozitif ayrıştığını ifade etti. Fed'in bu hafta politika faizini 75 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, aralık ayı toplantısına yönelik beklentilerde belirsizliğin sürdüğü gözleniyor. Bu kapsamda Banka'nın çarşamba günkü toplantısında yapacağı yönlendirmeler, fiyatlamaların seyri açısından kritik önem taşıyor.

Ekonomi 31.10.2022, 22:11 31.10.2022, 22:30
Abone ol
Fed’in faiz kararı için kritik tahmin: Piyasalarda altın ve dolarda son gelişmeler

Sterlin ve euro, Fed'in olası bir politika değişikliği umuduyla, geçen hafta dolar karşısında yükselişe geçmişti. Ancak, iki güçlü para birimi de, yeni haftaya dolar karşısında gerileyerek başladı.

ALTIN TEMKİNLİ BAŞLADI

Altın enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülse de yüksek faiz oranları sabit getirisi olmayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak, altına olan ilginin azalmasına sebep oluyor.

PİYASALARDA HAREKETLİLİK

Enflasyon ve resesyon endişelerinin yanı sıra artan jeopolitik risklerle yatırımcı fiyatlamalarının zorlaştığına işaret eden analistler, tahvil ve emtia piyasalarındaki hareketliliğin gündemin odağında bulunduğunu söyledi.

Yarın yurt içinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt dışında ise ABD, Çin ve İngiltere'de açıklanacak imalat sanayi PMI başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.850 puanın destek, 4.000 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

FAİZ ARTIRIMI OLURSA NE OLUR?

Fed'in faiz artırmı yapması durumunda piyasadaki doların azalacak olmasından dolayı dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya başlayacak. Dolardaki değer kazancıyla birlikte Altın tarafında satışların görülmesi bekleniyor.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!