Fed'in faiz hamlesi piyasaları karıştırdı! İşte dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen büyük tehlike

Fed, 2000'den bu yana ilk kez çift boyutlu faiz oranlarını yükselterek çok daha pahalı ipotekler ve yüksek faizli krediler için kapı araladı.

Ekonomi 05.05.2022, 13:46 05.05.2022, 13:46
Abone ol
Fed'in faiz hamlesi piyasaları karıştırdı! İşte dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen büyük tehlike

Fed dün gösterge faiz oranını 0,5 puan artırarak, pandemi dönemi desteğini geri çeken agrasif bir adım attı. Söz konusu faiz artışı Mayıs 2000'den bu yana en büyük faiz artışı olarak kayıtlara geçti.

FAİZ ARTIŞLARI DEVAM EDECEK

Fed'in faiz kararının sonrasında kameralar karşısına geçen Jerome Powell ise faiz artışına ilişkin, "Enflasyon çok yüksek. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) düşürmek için hızlı hareket ediyor. Enflasyonu aşağı çekmek iş gücü piyasasını güçlü tutmak için zorunlu. Geçtiğimiz iki yılda yaşanan olumsuzluklardan dolayı enflasyon fazlasıyla yüksek ve FED olarak bunu düşürecek araçlara sahibiz. Sonraki toplantılarda 50 baz puan faiz artışı masada olacak. Faiz artışları devam edecek. Enflasyonun fiyat istikrarı ve maksimum istihdama yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz." ifadelerini kullandı.

BU ARTIŞLARIN DRAMATİK ETKİLERİ OLACAK

Business Insider'in konuya ilişkin haberinde Fed kararına dair 'dramatik olacak' yorumu yapıldı. Haberde, "Çift boyutlu artışın önümüzdeki haftalarda ekonomi üzerinde dramatik etkileri olacak. Federal fon oranı, hemen hemen her tür borçlanmada faiz oranlarını etkileyecek. 0,5 puanlık artış, doğrudan daha yüksek ipotek oranlarına, daha pahalı araba kredilerine ve kredi kartı borcunda daha yüksek faiz ödemelerine dönüşecek." denildi. 

Fed'in faiz ısrarı dünya piyasalarında yatırımın durmasına yol açabilir. Yüksek faiz oranları ile birlikte birikim sahipleri, paralarını yatırıma dönüştürmek yerine bankada turarak yüksek gelir elde edecek. Harcamaların soğuması ile birlikte küresel çapta ekonomik büyüme frenlenecek. Böylece arz ve talep arasındaki uçurum kapatılmaya çalışılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!