banner2

Fed faizi değiştirmezse, yükseltirse borsa ne olur? Fed faizi serbest bırakırsa borsa düşer mi çıkar mı?

ABD Merkez Bankası Fed bugün kritik faiz kararını açıklayacak. Fed'in açıklayacağı faiz kararı tüm dünya piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. Ülkemizdeki yatırımcılar da Fed'in vereceği kararın borsa, dolar ve altın piyasasına nasıl bir etki yapacağını merak ediyor. Fed faizi değiştirmezse, yükseltirse borsa ne olur? Fed faizi serbest bırakırsa borsa düşer mi çıkar mı? soruları gündeme gelmeye başladı.

Ekonomi 20.09.2023, 10:41 20.09.2023, 12:06
Abone ol
Fed faizi değiştirmezse, yükseltirse borsa ne olur? Fed faizi serbest bırakırsa borsa düşer mi çıkar mı?

ABD Merkez Bankası Fed merakla beklenen faiz kararını açıklayacak. Dünya piyasalarının gözü kulağı 20 Eylül'de Fed'e çevrilmiş durumda. Ülkemizde de yatırımcılar ve piyasa Fed'in faiz kararını bekliyor. Son aylarda Borsa İstanbul yatırımcı sayısı bakımından rekor üstüne rekor kırdı. Türk şirketlerine güvenen yatırımcılar hisse senedi alarak borsaya girdi. Uzmanlarda küçük yatırımcıyı borsa konusunda uyarıda bulunurken halka arzlar ile birlikte yatırımcı sayısı da her geçen gün artıyor. Fed'in faiz kararının borsayı nasıl etkileyeceği ise yatırımcılar tarafından soruluyor. 

FED FAİZİ YÜKSELTİRSE BORSA NE OLUR?

Faiz ile borsa endeksinin ters orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son zamanlarda bu durum tersine dönüş gibi görünüyor. Fed'in faiz artışı ile ABD borsalarında düşüş son zamanlarda gözlemlenmedi. Ülkemiz borsası ise pandemi sonrası rekor üstüne rekor kırdı. Pandemi ve sonrası dönemde başta ABD ve Avrupa olamak üzere peş peşe faiz artışlarına gitmişti. Fed'in faiz artışında borsanın nasıl tepki vereceğini önceden söylemek doğru olmaz.

FED FAİZİ DEĞİŞTİRMEZSE SABİT BIRAKIRSA BORSA DÜŞER Mİ ÇIKAR MI?

ABD Merkez bankası (FED) faizleri değiştirmeme kararı verirse ve piyasalarda bu yönde bir beklenti hakimse bu kararın piyasalara etkisi oldukça sınırlı olur.

FED EYLÜL FAİZ KARARI NE ZAMAN?

FED faiz kararı toplantısını 19-20 Eylül tarihlerinde yapacak. Fed faiz kararını ise  20 Eylül akşamı saat 21.00'de açıklayacak.

FAİZ KARARI NE ZAMAN

Para piyasalarında, Fed'in bugün gerçekleştireceği para politikası kurulu toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılmasına karşın yılın geri kalanında nasıl bir yol izleyeceğine dair belirsizlik sürüyor.

FED FAİZİ SERBEST Mİ BIRAKACAK?

Uzman yorumlarına göre Fed'in Eylül ayında faiz artrımına gitmesi beklenmiyor. Uzmanların tahminine göre Fed Eylül'de faizleri serbest bırakacak. 

FED'İN FAİZ KARARI BORSAYI ETKİLER Mİ?

Faiz artırımı döviz piyasasını etkiler. FED faiz artırırsa dolarda bir yükseliş beklenir. FED faiz kararı borsa ve hisse senetlerini de etkiler. Özellikle ABD piyasalarında hisse senetlerinden çıkış yaşanabilir yatırımcılar hisse senetlerini hızla satabilir ve daha risksiz yatırımlara geçebilirler.

20 EYLÜL BORSADA DURUM 

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 50,90 puan artışla ve yüzde 0,65 değer kazanarak 7.834,91 puana çıktı.

FED TAKVİMİ 2023

31 Ekim / 1 Kasım
12-13 Aralık

NOT: Bu içerik yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!