Yandex Metrica

Sitede Ara

Fed faiz kararı sonrası altın fiyatları ne oldu? İşte piyasaların ilk tepkisi...

Fed faiz kararı sonrası altın fiyatları ne oldu? İşte piyasaların ilk tepkisi...

Piyasaların merakla beklediği karar ABD’den geldi ve Mart ayı Fed faiz kararı belli oldu. Banka beklentiler dahilinde faizleri 25 baz puan artırarak 16 yılın zirvesine yükseldi. Yatırımcılar “Fed faiz kararı sonrası altın fiyatları ne oldu?”, “Düşecek mi, yükselecek mi?” sorularına yanıt ararken uzman isimden dikkat çeken bir tahmin geldi.

Ekonomi

23.01.2024, 20:37

Altın yatırımcıları ve tüm dünya piyasalarının beklediği Mart ayı ABD Merkez Bankası Fed faiz kararı belli oldu. Fed, beklentiler dahilinde politika faizinde 25 baz puan artırıma giderek faizi yüzde 4,75-5,00 aralığına yükseltti.. Böylelikle aralıksız 9. kez faiz artıran banka, faizi 16 yılın zirvesine çıkarmış oldu. 

65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı alanlara müjde! Enflasyon rakamları açıklandı! Zam oranları belli oldu 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı alanlara... Haberi Görüntüle

"FAİZLERDE İNDİRİM BEKLEMİYORUZ"

Toplantı sonrası açıklamaya yapan Fed Başkanı Jerome Powell, "Bankacılık sektöründe gelişmeler ekonomiyi etkileyecek ve buna nasıl yanıt vermemiz gerektiğine bakacağız" dedi. Powell ayrıca bu yıl faizlerde indirim beklemediklerinide vurguladı.

Türkiye, Avrupa'da lider oldu! Tam 68,5 milyar dolar... Bakan Yumaklı açıkladı Türkiye, Avrupa'da lider oldu! Tam 68,5 milyar dolar... Bakan Yumaklı... Haberi Görüntüle

BEKLENTİLER İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜ

ABD’de enflasyonun yeniden yükselmesi ve yaşanan bankacılık krizi nedeniyle karar öncesi piyasaların beklentisi ikiye bölünmüştü. Ekonomistlerin büyük bir kısmı faizlerin 25 baz puan artırılacağını öngörürken, bir kısmı ise sabit kalacağını öngörmüştü. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş açıkladı: Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini hesaplara yatırıldı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş açıkladı: Türkiye Aile Destek... Haberi Görüntüle

ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ 

Fed faiz kararı öncesi temkinli hareket eden ons altın fiyatı, FOMC öncesi 1.937 dolara kadar geriledi. Pazartesi günü ons altın fiyatının 2.009 dolara yükselerek 1 yılın zirvesine çıkmasıyla 1.229 TL ile rekor kıran gram altın ise toplantı öncesinde 1.184 lira seviyesine geri çekildi.Faiz kararı sonrasında ise ons altın yüzde 1’in üzerinde değer kazanarak 1971 doların üzerine yükseldi. Altının gram fiyatı ise serbest piyasada yeniden psikolojik sınır olan 1.200 lirayı aştı. Şu sıralar 1.205 liradan değerleniyor.

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

"GRAM ALTINDA 1400 ÜZERİNE ÇIKABİLİR"

Biz Finansal Danışmanlık'tan Murat Özsoy, "2023 yılı içerisinde elbette ki Fed faiz artışlarına bir son vererek izleme moduna geçecek. Dolar/TL ise özellikle seçim sonrasında, sonuçlardan bağımsız olarak yukarı yönde biraz daha hızlanarak artış kaydedebilir. Bu senaryo sonucunda, gram altında bu yıl 1400 TL üzerindeki seviyeler gündeme gelecektir. Gram altın yatırımcısı bu senaryodan en yüksek getiriyi elde etmek için, şu anda ons altında oluşan balon fiyatlamanın geçmesini ve yatışmayı beklemeli. Devamında alımlarını daha çok seçimlere yakın ya da sonrasındaki döneme bırakmalı diye düşünüyorum. Elinde gram altın olanlar ise 1094 TL’ye doğru çekilmeler olana kadar şu anki seviyelerden düşüş başladı diye panik satışları yapmamalı" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading