DOLAR
13.73 1.78
EURO
15.56 2.28
ALTIN
787.55 1.71
BIST
2,008.81 1.40

Faiz kararı sonrası dolar yükselir mi düşer mi? Faiz kararı dolar ve borsayı nasıl etkiler?

Türkiye Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararına kilitlendi. Peki; Faiz kararı doları nasıl etkiler? Faiz indiriminda dolar yükselir mi? Faiz sabit kalırsa dolar ve borsa nasıl etkilenir? Faiz yükselirse dolar ve borsa nasıl etkileni? Detayları haberimizde...

Ekonomi 18.11.2021, 12:34 18.11.2021, 13:03
Faiz kararı sonrası dolar yükselir mi düşer mi? Faiz kararı dolar ve borsayı nasıl etkiler?

Türkiye TCMB'nin açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Döviz kurunun ve altının hızla yükseldiği şu günlerde açıklanacak faiz kararı ekonomi açısından kritik önem taşıyor. Peki, Faiz kararı doları nasıl etkiler? Faiz indiriminda dolar yükselir mi? Faiz sabit kalırsa dolar ve borsa nasıl etkilenir? Faiz yükselirse dolar ve borsa nasıl etkilenir? Detaylar haberimizde...

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR/BORSA YÜKSELİR Mİ?

Döviz kurunun hızla yükseldiği şu günlerde, faiz kararının da bu yükselişe olumlu ya da olumsuz etkisi olacağı bilinen bir gerçek. TCMB'nin geçtiğim faiz açıklamasında faizlerde 200 baz puanlık düşüşü piyasadaki döviz ve altına direkt etki etmiş ve yükselişine hız katmıştı. TCMB'nin bugün 14:00 civarında açıklayacağı faiz kararında olası bir faiz indiriminin döviz ve altında ciddi bir yükselişe sebep olacağı biliniyor. Öte yandan dün öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizle mücadele edeceğiz diyerek olası bir faiz indirimini işaret etmesi bile dolara büyük etki ederek tarihi rekoruna (1 Dolar 11 Türk Lirası) ulaşmasına sebep olmuştu. Faizin düşmesi ve kurun yükselişi yaşanırsa, kişiler borsadan parasını çekip mevduat hesaplarına yatırmayı tercih edeceğinden, borsa da faiz indirimi sonrası düşüş yaşayabilir.

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR/BORSA DÜŞER Mİ?

Olası düşük bir ihtimal de olsa faiz artırımı yaşanır ise bu durum kurlara olumlu yansır. Altın ve dövizde düşüşler meydana gelebilir. Fakat bu durum da kişilerin piyasadaki paralarını faizler için bankaya yatırmasına ve piyasada iş yapanların yüksek faizli krediler nedeniyle iş yapmaktan uzak durmalarına sebep olacağından bu açıklamada beklenen bir sonuç değil.

FAİZ SABİT KALIRSA DOLAR/BORSA YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

Bir diğer ihtimal de TCMB'nin faiz kararını sabit olarak açıklayacak olması, bu durumda piyasa olağan seyrinde devam eder. Uzmanlar bu karar sonrası keskin bir dalgalanma olmayacağını fakat dolar ve altındaki yükselişin devam edeceğini öngörüyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!