Fahiş kiraya son! İşte vatandaşa rahat nefes aldıracak 3 formül

Fahiş kira artışı ve zam dayatmasına 'dur' denecek. Hükümet bu konu için düğmeye bastı ve ilgili bakanlıklar harekete geçti. İşte fahiş kira zamlarının yapıldığı iller için atılacak adımının detayları...

Ekonomi 24.05.2022, 08:14 24.05.2022, 08:38
Abone ol
Fahiş kiraya son! İşte vatandaşa rahat nefes aldıracak 3 formül

Türkiye genelinde milyonlarca insanın gündeminde fahiş kira artışları var. Vatandaş bütçesine uygun kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Fırsatçılar emlakçılar ve gözü doymaz ev sahipleri, kiracıları zor durumda bırakıyor. Hükümet, yaşanan sorunun çözümü için düğmeye bastı ve ilgili bakanlıklar çalışmaya başladı. İşte ev kiraları için yeni model ve kira artışı önüne konacak barajlar...

HOLLANDA MODELİ 

Hollanda iktidarı, konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak için serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale etmeye karar verdi. Buna göre kirası 763 Euro'ya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar gibi, serbest piyasadaki evler için de puanlama sistemi getirildi. Evlerin büyüklüğü, oda sayısı gibi belirli özelliklere göre puanlama yapılıp en fazla bin ila bin 250 Euro kira istenmesi hükme bağlandı.

1- SINIRLAMA GETİRİLECEK

AK Parti ve ilgili bakanlıkların üstünde durdukları formüle göre kira artışlarına bir sınırlama getirilecek. İstanbul, hatta İstanbul'un da bazı bölgeleri gibi fahiş fiyat artışlarının yaşandığı illerde geçerli olacak. Buralar için idarenin belirleyeceği bir oran olacak ve bu oranın üzerine çıkılmayacak. 

2- TÜFEYİ AŞAN KİRALAR DENETLENECEK

Borçlar Kanununa göre 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE'ye göre yapılıyor. Ev sahibi 5 yılın sonunda kira düşük kalmışsa bunun üstünde bir oran isteyebiliyor. Ancak şu anda uygulamada bu kurallar tamamen rafa kaldırılmış ve iş adeta çığırından çıkmış durumda.Kira sözleşmesinin üstünde 2 yıl geçenler bile kiracıları TÜFE'nin çok çok üstünde rakamlara zorluyor.AK Parti yapılacak düzenleme ile bu mağduriyetlerin tümünü gidermek istiyor.

3- BELEDİYELER VE TOKİ KİRALIK KONUT ÜRETECEK

Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre, şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretebiliyor. Bunun TOKİ ve belediyeler üzerinden yapılması, bu kurumların sadece kiraya verilmek üzere ucuz konut üretmesine daha sıcak bakılıyor. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!