banner2

Fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm! Bakan Şimşek atılan adımları ve planı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüketiciyi mağdur eden, piyasanın işleyişini ve rekabet ortamını bozan fiyat hareketlerine karşı farklı adımlar atıldığını anlattı. Bakan Şimşek, "Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır" ifadelerini kullandı.

Ekonomi 21.09.2023, 08:42 21.09.2023, 09:01
Abone ol
Fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm! Bakan Şimşek atılan adımları ve planı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son yıllarda artış gösteren ve dar gelirli vatandaşların belini büken fahiş kira ve ev fiyatlarındaki zam konusunda TBMM'deki milletvektillerinin soru önergelerini yanıtladı. Bakan Şimşek, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere alacakları önlemleri tek tek anlattı ve yeni çözüm önerisinden bahsetti.

Konut arzının artırılacağını belirten Bakan Şimşek, Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli çifte depremden kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını da ifade etti.

İşte Şimşek'in önergelerea verdiği cevaplardan öne çıkanlar: 

"KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 25'İ GEÇMEMELİ''

Temel amacımız, ülkemizin kalkınma sürecini hızlandırmak, küresel değer zincirlerinde yükselmek, dünya ticaretinden daha fazla pay almak ve vatandaşlarımızın refahını artırmaktır. Hedeflerimize, teşebbüs hürriyeti ve dışa açık serbest piyasa ekonomisi ilkelerini benimseyen bir anlayışla ilerliyoruz. Tüketiciyi mağdur eden, piyasanın işleyişini ve rekabet ortamım bozan fiyat hareketleri zaman zaman meydana gelebilmekte ve hükümet olarak söz konusu aksaklıklara yönelik düzenlemeler yapmaktayız. Kira artışlarının yüzde 25'i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi... Bu tür tedbirler geçici nitelikte olup piyasayı normal işleyişine doğru sevk etmeyi ve vatandaşlarımızı korumayı amaçlamaktadır.

FİYAT İSTİKRARINA YÖNELİK TEDBİRLER ALINDI

Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır. Vatandaşlarımızın refahını artıracak sürdürülebilir büyümenin yolu yatırım, istihdam ve verimliliği artırmaktan geçmektedir. Yatırım ve istihdam artışı için öngörülebilirlik, güven ve makro finansal istikrarın varlığı önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilk aşamada fiyat istikrarı, finansal istikrar, cari denge ve bütçe disiplinine yönelik tedbirler alınmıştır.

KAMU HARCAMALARINA NEŞTER

Bunun yanı sıra bütçe dengesinin uluslararası kriterler seviyesinde seyretmesini sağlamak üzere kamu harcamaları rasyonelleştirilecek ve tasarruflar artırılacaktır. Kamu tasarruflarındaki artış cari dengeyi de destekleyecektir.

''ENFLASYON GERİLEYECEK''

Para politikasında rasyonelleşmeye yönelik adımlar atılmıştır. Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararlarıyla parasal duruş güçlendirilmiştir. Ayrıca, Türk lirasını ve uluslararası rezerv pozisyonumuzu güçlendirecek kararlar alınmıştır. Katma değer ve verimlilik artışı sağlayacak kapsamlı yapısal reformlar, Orta Vadeli Programı ile açıklanmıştır. Uyguladığımız tüm politikalar ile mal ve hizmet piyasalarında dengesizliklerin azalacağını, finansal piyasalarda istikrarın pekişeceğini ve enflasyonun gerileyeceğini öngörüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!