Fahiş kira fiyatlarına hükümetten sınırlama! Ev sahipleri artık bunu yapamayacak

Hollanda'da hükümet kiracıları ev sahipleri karşısında korumak için harekete geçti. Ev sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira miktarını belirlemesine izin verilmeyecek.

Ekonomi 21.05.2022, 13:40 21.05.2022, 14:07
Abone ol
Fahiş kira fiyatlarına hükümetten sınırlama! Ev sahipleri artık bunu yapamayacak

Hollanda hükümeti, konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak için serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale edecek. Bundan böyle ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.

PUANLAMA SİSTEMİ GETİRİLECEK

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiralar, "arz-talep oyunundan" korunacak. Yeni plana göre, kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar gibi, serbest piyasadaki evler için de puanlama sistemi getirilecek. Evlerin büyüklüğü, oda sayısı gibi belirli özelliklere göre puanlama yapılacak ve sosyal konutlar haricinde serbest piyasada kiralanan evler için en puanına göre en fazla 1000 ile 1250 euro arasında bir kira bedeli saptanacak.''

'SERT AMA GEREKLİ MÜDAHALE'
Hollandalı bakan Hugo de Jonge, bu sistemin "sert ama gerekli bir müdahale" olduğunu belirtti. Çünkü de Jonge'a göre, konut sıkıntısı nedeniyle kiracılar çok fazla suistimal ediliyor. Bu da insanların geçimini etkiliyor.

BELEDİYELER TARAFINDAN DENETLENECEK

Hollanda hükümeti, önümüzdeki aylarda bu konuda meclise bir bir yasal düzenleme sunacak. Yeni düzenleme kapsamında belediyeler, belirli kent ya da bölgelerde kiralık konutlar için koşullar koyabilecek. Ev sahiplerinin puanlama sistemine uyup uymadığı ya da evini fahiş fiyattan kiralayıp kiralamadığı belediyeler tarafından denetlenecek. Öğretmen, hemşire, polis memuru gibi orta gelirli kişilere yönelik bir "uygun fiyatlı konut planı" da açıklandı. Plana göre, orta gelir gruplarının ev bulması daha kolay hale getirilecek. Belediyeler, bu kesimlere ev tahsis edecek.

KİRA ARTIŞINA SINIRLAMA

Yeni planda ana hedef düşük gelirli vatandaşların yüksek maliyetler karşısında ezilmemesi. Plana göre, düşük gelirli kişiler için kira artışı sınırlanacak, gelirlerine uygun birer sosyal konut tahsis edilecek. Düşük gelirlilere yönelik kira yardımı da kolaylaştırılacak. Gençlerin konut yardımı alma yaşı da 23'ten 21'e indirilecek.

2030 YILINA KADAR TAMAMLANACAK

Hollanda hükümeti, düşük ve orta gelir grupları için daha fazla konut inşa edeceğini açıklamıştı. 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 900 bin konutun 350 bini orta gelir gruplarına tahsis edilecek. 250 bin konut da sosyal kiralık ev olarak kullanılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!