Yandex Metrica

Sitede Ara

Fahiş fiyat uygulayan fırsatçılara çağrı: Jet hızıyla indirim yapın

Fahiş fiyat uygulayan fırsatçılara çağrı: Jet hızıyla indirim yapın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, dövizdeki dalgalanmayı bahane ederek tüm ürünlerde fiyatlara zam yapan marketlere acilen indirim yapmaları çağrısında bulundu.

Ekonomi

23.01.2024, 18:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalarda birlikte döviz kurunda hızlı bir düşüş yaşandı. Döviz kurundaki sert düşüş sonrası herkesin aklında tek bir soru var: Etiket fiyatları da inecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Gaziantep'ten çağrıda bulunmuş fiyatların hızlıca indirilmesini istemişti. Aksi takdirde fahiş fiyat uygulayanlara ağır yaptırımlar uygulanacak.

2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı mı? 2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı... Haberi Görüntüle

'JET HIZIYLA İNDİRİM YAPMALI'

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, dövizdeki dalgalanmayı bahane ederek tüm ürünlerde fiyatlara zam yapan marketlere acilen indirim yapmaları çağrısında bulundu. Palandöken, "Döviz kuru 18 liradan 11 liralara düştüğüne göre piyasaya fiyatları vatandaşın lehine çevirme zamanı geldi. Jet hızıyla zam yapanlar aynı hızda indirim yapmalı. Kimse dövizin yükselmesinden medet beklemesin" dedi.

10 yaşından büyük arabası olanlara müjde: Talimat geldi! Rüzgar bu sefer sizin için esecek 10 yaşından büyük arabası olanlara müjde: Talimat geldi! Rüzgar bu... Haberi Görüntüle

'FIRSATÇILIĞIN AĞIR CEZASI OLMALI'

Sabah'ın haberine göre; fahiş fiyatlara 4 katına kadar cezanın caydırıcı olmadığını belirten Palandöken, "Ekonomi üzerinde fırsatçılık yapılmasına izin verilmemeli. Vatandaş indirim bekliyor, bakıyorsunuz sudan zeytine, peynirden peçeteye her üründe yüzde 15-25'e varan zamlar yapılıyor. Denetimler artırılmalı, fırsatçılığın cezası ağır olmalı. Dövizde küçücük bir dalgalanma olduğunda bunu bahane edip fiyatları artırıyorlar. Tüm ürün gruplarında zam yapılıyor. Kurdaki gerileme bayağı hissedildi. Ancak beklenen indirimler hala yapılmıyor. Yılbaşı bahanesiyle fiyatlar daha da artıyor. Artık etiketler değişmeli fiyatlar normale dönmeli. Fiyatların aynı kalması da zam sayılır. Piyasaya bakıyoruz hala sudan peynire birçok ürüne zam devam ediyor. Bu kabil edilebilir bir durum değil. Cezalar caydırıcılığını kaybetmiş durumda. Enflasyonu yükselten, piyasada güveni azaltan bu fırsatçılara göz açtırılmamalı" değerlendirmesini yaptı.

Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18 Temmuz 2024 güncel döviz fiyatları Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18... Haberi Görüntüle

'VATANDAŞ TÜKETECEĞİ KADAR ALMALI'

Fiyatların düşmesi için girdi maliyetlerinin de düşmesi gerektiğini kaydeden Palandöken, "Doğalgaz, elektrikte de indirim olmalı. Gerekirse devlet kısa süre sübvanse edecek. Böyle bir uygulama piyasaya güven sağlayacak. Bazı ürünlerde zam yapılmaması bile önemli. Örneğin gazlı içeceklerde zam yapıldı, piyasalar kabul etmiyor. Bu firmalara karşı vatandaş da ucuz olanı tercih etmeli, tüketeceği kadar almalı. Dört bakanlık bu konuda çalışıyor, denetimler yapılıyor. Piyasalarda güveni azaltan fırsatçılara hiçbir şekilde göz açtırılmamalı. Zamlarda dövizin bahane edildiğini gördük. Jet hızıyla zam yapanlar aynı hızda indirim yapmalı. Piyasalara güvenin oluşması için tüm ürün gruplarında indirim gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Stokçuluk ile depolamayı karıştırmamak gerektiğini kaydeden Palandöken, "Örneğin üretilen peynir 12 ay satılacak, depolanması normal. Fırıncı unu depolar. Sebze ve meyve bozulduğu için stoklanmaz" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading