banner2

EYT son durum nedir? EYT çıktı mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsayacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar, EYT’nin son durumunu merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. Peki EYT son durum nedir? EYT çıktı mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsayacak? 

Ekonomi 10.02.2022, 13:37 10.02.2022, 13:44
Abone ol
EYT son durum nedir? EYT çıktı mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsayacak?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar,  "EYT ne zaman çıkacak?", "EYT çıktı mı?" gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarının yanına bir de yaş şartı getirilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu ile ilgili açıklama yaptı ve EYT’lilerin durumu, yapılacak düzenleme hakkında merak edilen soruların yanıtlarını verdi. Peki EYT son durum nedir?

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin canlı yayında EYT ile ilgili soruları cevapladı ve şu açıklamaları yaptı:

"Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3'üncüsü yaş... Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var. Türkiye'de bu rakam 2'nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar."

"ÇALIŞMA PROGRAMI İÇİNDE VAR"

Bakan Bilgin sözlerine şu şekilde devam etti:

"Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Tüm bunları düzenleyecek düzenleme yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!