banner2

EYT'lilere ve resen emeklilere Mart müjdesi! Yasadan yararlanabilecekler, prim iadesi...

SGK, EYT genelgesiyle, EYT düzenlemesinden yararlanamayanlara toptan ödemesi, prim borçlanması, birden fazla sosyal güvenli kurumu kapsamında çalışanlar konusunda önemli açıklamada bulundu. Genelgeye göre, resen emekli edilen kamu personeli de EYT yasasından yararlanabilecek. İşte detaylar...

Ekonomi 21.03.2023, 09:08
Abone ol
EYT'lilere ve resen emeklilere Mart müjdesi! Yasadan yararlanabilecekler, prim iadesi...

SGK, EYT yasasında prim borçlanması, birden fazla sosyal güvenlik kurumu kapsamında çalışanlar konusuna açıklık getirdi. Buna göre, askeri memur, subay, gedikli erbaşlar hakkında ahlak noktasında hüküm, yetersizlik, disiplin nedenleriyle sicilleri veya askeri mahkemelerce verilecek kararlar üzerine yasanın yayımlandığı 3 Mart ve sonrasında işten ayrılması durumunda emeklilik hakkından yararlanılabilecek. 

PRİM İADESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bu kapsamdaki kadın ve erkek personelde 25 yıl hizmet koşulu aranacak. Hizmet süresi 25 yıldan az olanlar için toptan ödeme işlemi (prim iadesi) gerçekleştirilecek.

TOPLU ŞEKİLDE GERİ ALABİLİR

Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar bağlı bulunulan sosyal güvenlik merkezi ya da il müdürlüğüne yazılı talepte bulunmaları halinde ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu şekilde geri alabilir. Sigortalının vefatı durumunda hak sahibi yakınları da toptan ödeme talep edebiliyor.

SSK ve Bağ-Kur'luların toplu para alabilmesi için sigortalı olarak çalışmaması ya da kendi işini yürütüyor olmaması gerekiyor. SSK'lı olup 2008 tarihinden önce kendi adına ödenen işçi ve işveren primi, bu tarihten sonra da sadece işçi primleri için toptan ödeme yapılıyor.

TARİH AYRIMI YAPILMADAN TÜM ÖDENEN PRİMLER İADE EDİLEBİLİYOR

Bağ-Kur'lular da ise tarihi ayırım yapılmadan ödenen bütün primler iade edilebiliyor. Bu primler yaşlılık, ölüm, malullük sigortasını kapsıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!