EYT için start verildi! Asgari ücret ve 3600 ek göstergede son durum

5 milyonun üzerinde EYT'li merak ediyordu.. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için merak edilen açıklama ilk defa resmi olarak yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda bakanlık olarak çalışma yapmaya devam ettiklerini, ayrıca diğer bakanlıklar ve sendikalarla da görüşüleceğini belirtti. Bilgin ayrıca asgari ücret ve 3600 ek gösterge konularına da değindi.

Ekonomi 10.11.2021, 10:53 10.11.2021, 11:19
Abone ol
EYT için start verildi! Asgari ücret ve 3600 ek göstergede son durum

Beş milyondan fazla EYT'linin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) merak ettiği ve yakından takip ettiği gelişmeye ilişkin ilk resmi açıklama  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı.

Asgari ücret, 3600 ek gösterge ve EYT gibi milyonlarca insanı ilgilendiren konulardaki en son gelişmeleri basın mensuplarına açıklayan Bakan Bilgin, EYT hakkından bakanlık olarak çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

'EYT KONUSU DİĞER BAKANLIKLAR VE SENDİKALARLA GÖRÜŞÜLECEK'

Bakan Bilgin kendisine yöneltilen '50 yaşın gündemde olup olmadığı' sorusuna, "Yaş ve sair şu an tartışmıyoruz. Bu konular ayrıntılı çalışma sonunda açıklanacak. Tüm konular gündemimizde. Çalışma Bakanlığı bu konuları çalışıyor. Karar sürecine henüz gelmedi. Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla görüşülecek." cevabını verdi. Diğer taraftan 3600 ek gösterge üzerine de çalışıldığını belirten Bilgin, bu konunun da zamanı gelince paylaşılacağını söyledi ve bütün detayların Kasım ayı sonunda toplanacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda açıklanacağını kaydetti.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bakan Bilgin, 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücret hakkında da açıklamalar yaptı. Asgari ücretle ilgili kamuoyu araştırması yapılacağını dile getiren Bilgin, 2500 kişiye soracaklarını belirtti. "Farklı işletme düzeyleri ve farklı işletmelerle ve profesyonel yönetici, işçiler ve orta kademe çalışanlara soruluyor. Asgari ücret için bir hedef var, çalışma sürüyor." diyen Bilgin, araştırma ve anket sonucunun açıklanacağını, hangi meslek grubunun ne beklediğinin, hayat standartlarının neler olduğunun, ücret durumlarının nasıl olduğunun, tüm bu beklenti ve detayların araştırmada olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!