banner2

EYT düzenlemesi Meclis'e sunuldu! İşte 4 maddeden oluşan detaylar...

Son dakika haberleri... Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa teklifi bugün Meclis Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 4 maddeden oluşan EYT düzenlemesiyle ilgili detayları açıkladı.

Ekonomi 30.01.2023, 11:13 30.01.2023, 12:10
Abone ol

Milyonlar vatandaşın merakl beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi, Meclis Başkanlığına sunuldu. Sonrasında ise Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesiyle ilgili konuştu. Akbaşoğlu'nun açıklamalarından bazı satırbaşları...

''MECLİS BAŞKANLIĞI'NA SUNDUK''

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. Bunu 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun. 5 milyon çalışanı kapsayan EYT düzenlemesini Meclis Başkanlığı'na sunduk.

''YÜZDE 5 ORANINDA DESTEK PRİMİ SÖZ KONUSU OLACAK''

Düzenleme 4 maddeden oluşuyor. Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak. Toplam 4 maddeden oluşan sade kapsamlı düzenleme. Prim ve sigortalılık süresini dolduran emekli olabilecek. Yüzde 5 oranında destek primi söz konusu olacak. Kadroya alınan işçiye zorunlu emeklilik şartı kalkıyor. 5 milyona yakın inzanımızı süreç içinde etkileyecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023 yılında emekliliği hak edecek. Prim gününü şu andaki mevzuata göre, çalışma süresini dolduran çalışanlar yaş şartı olmaksızın emekliliği hak edebilecekler. Bu hafta Plan Bütçe Komisyonu'nda teklifimizi görüşmeyi planlıyoruz.

İLK MAAŞLAR NE ZAMAN ALINACAK?

Resmi Gazete'de yayınlandığında yürürlüğe girecek. Bu hafta komisyonda görüşülecek, hızlı adım atılacak. Önümüzdeki hafta genel kurula gelecek. En geç haftaya salı ya da çarşamba yasalaşmasını öngörüyoruz. Emeklilik başvuruları e-Devlet'ten yapılacak. Şubat ayında başvuranlar ilk maaşlarını mart ayında alacak. EYT'liler az maaş alacak iddiası çarpıtmadır. EYT'lilerin daha az maaş alma durumu söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız paylaştı, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. Bunun altında kimse maaş almayacak. Bu konuda farklı bir değerlendirme doğru değildir.

''ZORUNLU EMEKLİLİK SÖZ KONUSU OLMAYACAK''

Bütün bakanlıklarda kamu kurum ve kuruluşlarında belediyelerde İl Özel İdareleri'nde buna bağlı şirketlerde taşerondan işçi kadrosuna geçen kardeşlerimiz bu konuda kapsam içerisindedir. Zorunlu emeklilik söz konusu olmayacaktır. Kendi taleplerine bağlıdır. Yaş şartını kaldırıyoruz. Prim gün sayısı ve çalışma süresini dolduran taşerondan geçen arkadaşlarımıza çalışabilme imkanını kendilerine bırakıyoruz.

Düzenlemeden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak. EYT'de yaş sınırı aranmayacak. 8 Eylül 1999'dan önce sigorta girişi olanlar için, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ayrımı gözetilmeyecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!