banner2

EYT detayı! Devlete prim borcu olana büyük müjde! Tamamı silinecek: Hemen bunu yapın

EYT'de prim borcu olanlar SGK'ya borç yapılandırmasının EYT'yi kapsayıp kapsamayacağını merak ediyor. Peki, SGK yapılandırma detayları neler? Hangi borçlar yapılandırma kapsamında olacak?

Ekonomi 26.01.2023, 10:51
Abone ol
EYT detayı! Devlete prim borcu olana büyük müjde! Tamamı silinecek: Hemen bunu yapın

SGK prim borcu yapılandırma EYT'lileri de kapsıyor mu? Hükümet milyonlarca vatandaşa müjdeyi vermiş, söz konusu müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında 84 milyon vatandaşa açıklamıştı. 

Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırma müjdesi kapsamında 2 bin TL altı borçlar tamamen silinecek, 2 bin TL üstü borçlar da doğrudan taksitlendirilerek ödenecek. Peki, yapılandırma müjdesi EYT'yi kapsıyor mu?

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR

Paket, 31 Aralık 2012 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, Bağ-Kur'luların dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigorta primlerine ilişkin borçları da kapsıyor.

DAHA AZ MALİYETLE EMEKLİ OLUNACAK

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre Daha önceki borçları nedeniyle prim günü silinen Bağ-Kur'lular yapılandırma yasasıyla eksik günlerini daha az maliyetle ödeyip emekli olabilecek. Sadece EYT'liler için fırsat olmayacak, daha önceki yapılandırmanın uygulamaya girdiği 1 Mayıs 2021 tarihinden sonra oluşan Bağ-Kur borçları da ödenmemesi durumunda silinecek. Bu da yaklaşık 35-40 bin liralık borcun silinmesi anlamına geliyor.

BU DETAYA DİKKAT

EYT yasası yaşama geçtiğinde aylık bağlanabilmesi için kişinin sigortalılığı nedeniyle prim ve prime dayalı borcunun olmaması gerekiyor. SGK'ya borcu olanlar için de 31 Aralık 2022 milat olacak. 1 Mayıs 2021 yılında çıkan yapılandırma ile önceki yıllara ait Bağ- Kur borçları silindi. Silinen bu sigortalılık süreler asgari ücret üzerinden (1 gün asgari ücretin yüzde 34.5'i oranında) ödenerek ihya edilebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!