banner2

EYT'de staj sigortası başlangıç sayılacak mı? Milyonlarca EYT'linin beklediği konuyla ilgili yeni gelişme

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için gelen düzenlemeyle 2 milyon 250 bin kişi emekliliğe kavuşacak. Ancak 1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanların durumu ne olacak? EYT'de staj başlangıç sayılacak mı? Milyonlarca kişi bu sorunun cevabını da merak ediyor. 

Ekonomi 11.01.2023, 20:27
Abone ol
EYT'de staj sigortası başlangıç sayılacak mı? Milyonlarca EYT'linin beklediği konuyla ilgili yeni gelişme

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili müjdeyi vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti.  1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanların ise şimdilik kapsam dışı kaldığı görülüyor. Staj sigortası mağdurları, lise ve üniversitede zorunlu staja tabi tutulan kişilerin sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve şu an çalışmaları devam eden emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamına alınmalarını istiyor. Merak edilen konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer şu yazıyı yazdı; 

Staj sigortası mağdurları, lise ve üniversitede zorunlu staja tabi tutulan kişilerin sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve şu an çalışmaları devam eden emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamına alınmalarını talep ediyor.

Konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Girgin’e verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türkiye’de yüz binlerce kişinin staj mağduriyeti yaşadığını dile getirdi.

Aydın verdiği önergede şunları söyledi: “Meslek lisesi, üniversite ve çıraklık okullarında eğitim alan öğrencilerin yaptıkları zorunlu stajlarda uzun vadeli sigorta kollarına dahil primlerin değil, meslek hastalığı ve iş kazasına yönelik sigorta primlerinin yatmasıyla ortaya çıkan ve bu insanların emekliliklerini mağduriyet yılı kadar öteleyen toplumsal bir sorundur. Bu kişilere sigorta numarası ve kartı verilmiş ‘Yaşıtlarınıza göre avantajlısınız, daha erken emekli olacaksınız’ tarzı telkinlerde bulunulmuştur. Staj sigortası adı verilen bu uygulamaya göre aktif halde çalışıldığı halde sigorta eksik yatıyor. Söz konusu sigorta uzun vadeli sigorta kollarını kapsamıyor.”

MAĞDURLARI KAPSAYACAK MI?

Aydın, Bakan Bilgin’e şu soruları yöneltti: “TBMM’ye sevk edeceğiniz kısa adı EYT olarak adlandırılan teklif, staj sigortası mağdurlarını da kapsayacak mı? Kapsam dışı kalacaklarsa bunun gerekçesi nedir? Bu konuda çok sayıda mağdur bulunmaktadır. Makul miktar bir borçlanmayla bütçeye yük getirmeden sorunu çözmek için bir planınız var mı?”

"BUNU DA ÇÖZÜME ULAŞTIRACAK"

Öte yandan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarına ilişkin açıklama yaptı. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardı ardına müjdeler verdiğini belirten Aydın, EYT’de kırık kırpık kalan birkaç mesele olduğunu savundu.

Aydın, “Bütün Türkiye’yi ilgilendiren bir iki meseleyi de gündeme getirmek istiyorum: Bunlardan bir tanesi elbette ki EYT, kangren hâline gelmiş, çözülmesi gereken bir meseleydi, çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun çözenlerden. Dolayısıyla, bu EYT’de kırık kırpık kalan birkaç mesele var ki bunlardan bir tanesi staj meselesi, buna da ben inanıyorum ki Sayın Çalışma Bakanımız bir mesai harcayacak, bunu da çözüme ulaştıracak.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!