banner2

EYT'de son dakika! Kötü haberi verdiler: Herkes nisanı bekliyordu ama maaşlar 1 yıl ertelenebilir

EYT başvuruları son iki gününde de tüm hızıyla devam ederken ilk maaş için nisan ayını bekleyen vatandaşlara kötü haber geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tahminlerini açıklarken AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan resmi açıklama geldi.

Ekonomi 30.03.2023, 11:46 30.03.2023, 12:28
Abone ol
EYT'de son dakika! Kötü haberi verdiler: Herkes nisanı bekliyordu ama maaşlar 1 yıl ertelenebilir

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Meclis'ten geçmesinin ardından emeklilik başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. EYT'de ilk maaşların nisanda hesaplara yatırılması beklenirken AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan kötü haber geldi. Elitaş, emeklilik dilekçesini mart ve nisan aylarında veren EYT’lilerin maaşlarının eylülde bağlanabileceğini, bayram ikramiyesinin ise ödeneceğini söyledi.

8-10 AYA KADAR UZAYABİLİR

8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenlerin yararlandığı EYT düzenlemesi ile milyonlarca vatandaş emeklilik başvurusunu e-Devlet üzerinden ya da SGK'ya giderek giderek başvuru yapabiliyor.  Milyonlarca EYT'linin ilk maaş için bekleyişi sürerken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunan EYT’lilere kötü haberi verdi. EYT düzenlemesinden en başından beri söyledikleri çıkan Erdursun, "Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunan EYT’lilerin emeklilik süreci 8-10 ayı bulabilir." ifadelerimi kullandı.

'BİRİKMİŞ TOPLU EMEKLİ AYLIĞI ALINACAK'

Özgür Erdursun bir sonraki paylaşımında da, şu ifadelere yer verdi:

Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunanlar mart ayından emekli aylığı alamayacak, emekli aylığı 1 Nisan’dan hesaplanacak süreç ne zaman biterse birikmiş toplu emekli aylığı alınacak…

BAYRAM İKRAMİYESİNDE GECİKME YOK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilik dilekçesini mart ve nisan aylarında veren EYT’lilerin maaşlarının eylülde bağlanabileceğini, bayram ikramiyesinin ise ödeneceğini söyledi ve şöyle konuştu:

"1 Mart'ta müracaat edip emekliliği hak eden EYT'li­ler varsayalım ki temmuz ayında maaşı hak ettiler, temmuzda maaşı hak etme­lerine rağmen hem Rama­zan hem Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalana­caklar. Nisan ayının 1'inde müracaat etti, nisan ayının 15'inde müracaat etti, 20 Nisan'dan önce emeklilik hakkını elde edip müracaat eden varsa iki bayram ikra­miyesini almayı hak ediyor. 21 Mayıs tarihinde müraca­at etti, 1 Mayıs tarihinden itibaren emeklilik hakkını elde etti, bu kişi Ramazan Bayramı ikramiyesinden faydalanamıyor, Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanıyor.

EYT'LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başvuruların yapılabileceğini, ilk maaşların nisan ayında ödeneceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!