banner2

EYT'de son dakika! 7 ödeme birden verilecek

Milyonlarca vatandaş EYT ile ilgili detayları merak ediyor. EYT'lilerin emekli olduktan sonra tekrar çalışıp çalışmayacağı merak edilirken EYT'lilerin alacağı ödemelerin hesaplaması da yapılıyor. Yapılan hesaplamalarda bazı EYT'lilerin 7'ye yakın ödeme alabileceği görülüyor. İşte detaylar...

Ekonomi 07.12.2022, 11:48 07.12.2022, 13:12
Abone ol

EYT ile ilgili biçok soru işareti akıllarda yer etmeye devam ederken EYT ile emekli olup çalışmak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceği ve hangi haklara sahip olacağı da araştırılıyor. Diğer yandan EYT’liler emekli olduktan sonra alacakları ödemelerin hesaplamasını yapmaya başladı. Bazı koşullarda EYT’lilerin 7’ye yakın ödeme almaları ihtimaller dahilinde görülüyor. 

EYT'LİLER EMEKLİ OLMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLİR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, A Haber’de katıldığı programda konuyla ilgili “Bir insan emekliliğe zorlanamaz. Kişi emekli olup olmamayı istemesi kendi iradesindedir. Gerek kıdem tazminatı açısından, gerek daha iyi bir aylık açısından emeklilik haklarını doldurduğu halde çalışmaya devam eden birçok insan var. Dolayısıyla bir yasa çıktı ve o kişi emekli olabiliyor o yasayla. Ama ben emekli olmak istemiyorum, çalışmaya devam edeceğim, içerideki kıdem tazminatım biriksin, ileride ben daha iyi bir kıdem tazminatı alayım ya da içerideki sigorta primim artsın, ileride daha iyi bir maaş alayım düşüncesiyle çalışmaya devam edebilir, burada bir hak kaybı oluşmaz.” açıklamasında bulundu.

EYT KAPSAMINDA EMEKLİ OLDUKTAN SONRA EMEKLİ MAAŞI DÜŞMEZ

CNN Türk yayınına katılan SGK Uzmanı Özgür Kaya “EYT kapsamında emekli olduktan sonra emekli maaşı düşmez. Kıdem tazminatı iş hukukundan doğan bir hak olduğu için SGK’yı ve emekliyi ilgilendirmeyen bir husus. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakkı ister emekli olsun, ister çalışmaya devam etsin, iş akdi sürdüğü sürece devam edecektir. İzin hakkı da aynı şekilde bu bağlamda devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ÇIKIŞ YAPTIKTAN SONRA TEKRAR GİRİŞ YAPABİLİRSİNİZ

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, katıldığı A Haber yayınında “Emekli olmak kıdem tazminatını almayı gerektiren maddelerden bir tanesi. Siz emekli olmak için müracaat etmeden önce mutlaka çıkış yapmanız lazım iş yerinden, iş yerinden çıkartılıyorsunuz, sonra müracaat ediyorsunuz, çalışırken olmuyor. Dolayısıyla bir tazminat hakkı olacak bütün çalışanların EYT’lilerin emekli olduklarında. Emekli olduktan sonra çalışmanın önünde de engel yok. Çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

EMEKLİLER 7'YE VARAN ÖDEME ALACAK

Emeklilere bayramda bayram ikramiyesi de ödeniyor. Bir EYT’li şubat ayında emekli maaşını alırsa, nisan ayında ramazan bayramı ikramiyesini almaya hak kazanabilir. Dolayısıyla emekli maaşı, kıdem tazminatı, izin ücreti, yeni iş yerinden maaş, banka promosyonları ve bayram ikramiyesi hesaba katıldığında bazı EYT’li emeklilerin 7’ye varan ödeme almaları muhtemel görünüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!