banner2

EYT'de son dakika! 55 yaş detayı ortaya çıktı erken emeklilik yolu açıldı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın gözü kulağı (EYT) aralık ayında Meclis'e gelecek yasa tasarısında. EYT'lilerin merakla beklediği prim, yaş gibi gibi detaylar henüz belirlenmedi. Masada tek formül bulunuyor. Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu da bugünkü köşesinde konuya ilişkin bir yazı kaleme aldı. İşte EYT'ye dair merak edilenler...

Ekonomi 25.11.2022, 12:33
Abone ol
EYT'de son dakika! 55 yaş detayı ortaya çıktı erken emeklilik yolu açıldı

Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu da bugünkü köşesinde, EYT'ye ilişkin son detayları aktardı. 

Sarısu, konuya ilişkin şunları söyledi:

"İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Aralık 2022’de belli olacak olan EYT düzenlemesinin; 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve emeklilik için aranan şartlardan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartını sağlayıp, aranan yaşın dolmasını kapsaması bekleniyor. Beklendiği gibi çıkacak bir EYT yasasından yaralanarak emekli olabilirsiniz.

Şayet Ekim 2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi memuriyetiniz varsa yani 5434 sayılı Kanuna göre sigortalılık tesciliniz varsa, Şube Müdürlüğü göreviniz de en az 6 ay veya daha fazla sürmüş ise, 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren emeklilik ek göstergeniz 3600 olacaktır. Ancak görev aylığınız yönünden araştırmacı kadronuza bağlı ek göstergeniz aynı şekilde devam edecektir.

55 YAŞ DETAYI

Doğum tarihinizi ve askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi (askerlik süreniz 18 ay kabul edilmiştir) borçlanıp ayrıca 316 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5225 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.1965 doğumlu olmalısınız. EYT yaş şartını aramayacağından bu seçenek de EYT’ye ihtiyacınız yok. Ancak EYT yasası yaş haddinden emeklilikte 8 Eylül 1999’dan önceki şartları getirirse yani 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş şartıyla emekliliğe imkan sağlarsa EYT ile emekli olabilirsiniz. Çünkü sorunuzdan 1965 doğumlu olduğunuz anlaşılıyor. Yani 55 yaşı doldurmuş durumdasınız.

İlk girişinizde kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemeniz varsa, priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, sorunuzda da belirttiğiniz gibi 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olduğunuzdan EYT kapsamındasınız.İlgili bakanın açıklamalarından EYT yasasının; emekli olmak için aranan şartlardan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, aranan yaşın dolmasını bekleyenlere emeklilik hakkı vereceği anlaşılıyor. Bu şekilde çıkacak bir EYT yasasından yararlanarak emekli olabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!