banner2

EYT'de prim eksiği olanlar dikkat uzmanı açıkladı! SGK’ya eksik bildirilen günler tamamlanabilir

EYT düzenlemesinin hayata geçmesine sayılı günler kala kısa çalışma ödeneği ile nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların durumu kesinleşecek. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin tarafından yapılan açıklamaya göre, SGK’ya eksik bildirilen günler tamamlanabilir. Uygulamanın nasıl olacağı ise önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

Ekonomi 24.01.2023, 01:31 24.01.2023, 02:05
Abone ol
EYT'de prim eksiği olanlar dikkat uzmanı açıkladı! SGK’ya eksik bildirilen günler tamamlanabilir

EYT düzenlemesi kapsamında salgın döneminde prim eksikliği oluşanlar için de hükümet tarfaından harekete geçildi. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, "Kısa çalışma ödeneği salgın boyunca 15 ay boyunca ödenmişti. O dönemde çalışanların genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor ama çalışmadıkları için uzun vadeli sigortalı kollarından primleri yatmıyor" dedi.

UYGULAMA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KESİNLEŞECEK 

Uzman isim, “Primleri eksik yatanlar olduğu gibi yatmayanlar da söz konusu olmuştu. Getirilen bu düzenlemeyle beraber kişilerin eksik prim günlerini, ödenmemiş günlerini ödeme imkanını sosyal güvenlik kurumu tarafından verilecek” açıklamasında bulundu. 

Uygulamanın nasıl olacağı ise önümüzdeki günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınlanacağı genelge ile kesinleşmiş olacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!