banner2

EYT'de 8 madde detayı! Tazminatınızın yanmaması için bunu uygulayın

Emeklilikte Yaşa Yakılanlarla ilgili yasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirerek emekli olabilecek. Emeklilikte kademeli prim günü aranacak. SGK Uzmanı Emin Yılmaz, EYT’de ki kademeli prim günü uygulaması, teşvik için 10 gün detayı ve kod 8 hakkında detaylı bilgiler verdi.

Ekonomi 01.02.2023, 12:08
Abone ol
EYT'de 8 madde detayı! Tazminatınızın yanmaması için bunu uygulayın

EYT düzenlemesi Meclis'e sunuldu. Kanun teklifi 2 Şubat Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konu görüşülerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına gidecek.Şubat ayının ortasında ise kanun teklifinin yasalaşması tahmin ediliyor.Yasanın çıkması ile birlikte EYT şartları taşıyan vatandaşlar emeklilik başvurularını o tarihten itibaren yaparak ilk aylıklarını Mart ayında almaya hak kazanacak.

5 BİN 500 LİRA ALTINDA MAAŞ OLMAYACAK

Yaş sınırı olmadan 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenlerin faydalanacağı EYT düzenlemesinde en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak. Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek. Ancak SGK’lılar kademeli prim gününe tabi olacak. Kademeli prim günü 5 bin günden başlayarak 5 bin 975 güne kadar çıkacak. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7.200, erkekler ise 9.000 prim gününü doldurarak emekli olabilecek. 

10 GÜN İÇİNDE İŞE BAŞLAYANLARA YÜZDE 5 DESTEK PRİMİ 

Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Emin Yılmaz, hem kademeli prim uygulaması hem de kod 8 ile ilgili bilinmeyen detayları anlattı.

KADEMELİ YAŞ PRİMİ

8 Eylül 1999'dan önce işe girenlerle ilgili bir yasal düzenleme getirildiğini hatırlatan Yılmaz, “Şu an Meclis'teki 4447-4759 sayılı yasalara geçici ek maddeler eklendi. Şu andaki kademeli yaş dediğimiz uygulama ise en son şeklini almış oldu. Kademeli yaş, 1999'da deprem sonrasında getirildi ve beraberinde prim günlerini 75'er gün katlamalı şekilde değiştirdi. Burada iş giriş tarihi sonrası her 1,5 yıl arasında yaş bir kademe ileri atıyor, prim günü de artı 75 katlanarak gidiyor.

"EMEKLİ OLMAK İÇİN 8 KODLA ÇIKŞ YAPILMALI"

Yılmaz, EYT'lilerin emekli olabilmeleri için mutlaka işten çıkışlarının verilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “İşten çıkışın da kod 8 dediğimiz emeklilik çıkışı ile yapması lazım. SGK'ya da bu kod ile bildirim yapılması gerekiyor. Daha sonra da EYT üzerinden emeklilik talebinde bulunabiliyor. Çalışırken emeklilik başvurusunu yapamazsınız. Buna mevzuatımız ve içinde bulunduğumuz sistem müsaade etmiyor. Bu sebepten dolayı önce kod 8 ile çıkış olacak, sonrasında da çalışan personel emekli olabilmek için SGK’ya ilgili yazısı işveren tarafından iletilecek” bilgisini verdi.

"KIDEM TAZMİNATI YANABİLİR DİKKAT"

İşveren kıdem tazminatını bir yıl çalışmak kaydı ile çalışılan yıl itibarıyla her yıla bir brüt maaş şeklinde eklentileri de mevcutsa bunları ekleyerek emekli olacak kişiye vereceğini belirten Yılmaz, “Maaş artı, nakit olarak verilen yemek parası, yol parası, primler şeklinde hepsi toplanıyor. Çalışan kaç yıl çalıştıysa bununla çarpıp kıdem tazminatını alabiliyor. Bu nedenle kod 8 önemli.Eğer kod 8 yerine farklı bir kod ile çıkış verilirse buradaki kıdem tazminatının yolunu kapatmış olabilirsiniz. Fakat emeklilik ile ilgili farklı bir kod ile çıkışı verseler bile her şekilde yine de emekli olunabilir ve kıdem tazminatı alınabilir. Burada önemli olan süre ve minimum prim günüdür" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!