banner2

Evi olan milyonlarca vatandaşa kötü haber! Yüzde 61 zamlandı: Son gün 30 Kasım

Evi olan milyonlarca vatandaşa kötü haber duyuruldu. Emlak vergisi için 2. taksit ödemelerinin son gününü 30 Kasım olduğu duyuruldu. YDO'nun yüzde 122 olduğunun açıklanması sonrası emlak vergilerinin de zamlandığı bildirildi.

Ekonomi 27.11.2022, 16:37
Abone ol
Evi olan milyonlarca vatandaşa kötü haber! Yüzde 61 zamlandı: Son gün 30 Kasım

Yeniden değerleme oranının yüzde 122,93 olması sonrası ev sahibi milyonlarca ev sahibi emlak vergilerinin ne kadar zamlandığını araştırmaya başladı. 

Emlak vergisine esas arsa ve arazi birim değerleri dört yılda bir komisyonlarca belirleniyor. Ara yıllarda ise yeniden değerleme oranının yarısı oranında artırılıyor. Bu da emlak vergisinin yaklaşık yüzde 61,5 oranında zamlı olarak ödenecek. Örnekle 100 TL emlak vergisi ödeyen bir gayrimenkul sahibi 2023 yılındaki zam sonrası yaklaşık 161,5 TL ödeyecek.

30 KASIM'DA SONA ERİYOR 

Ev, iş yeri, arsa, tarla, bağ, bahçe, yazlık ev gibi taşınmazı olanlar için Emlak Vergisi ödemeleri ikinci taksit döneminde ise sona yaklaşıldı. Süre 30 Kasım’da sona erecek. Geçen yıl gayrimenkul alanların bu yıl vergisini ödemesi gerekiyor. Bu yıl satın alınan mülkün ilk emlak vergisi ödemesi de 2023'te başlayacak.

GELİRİ OLMAYANLAR MUAF TUTULACAK 

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranları sıfıra iniyor. Hisse ile bile olsa birden fazla eve sahip olanlar muafiyetten yararlanamıyor.

SÜREYİ GEÇEN CEZA ÖDEYECEK 

Ancak muafiyet şartlarını taşımayan gayrimenkul sahipleri Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksitini belirlenen süre içinde ödemek gerekiyor. Cezalarda ilan edilen yeniden değerleme oranları değiştirilemiyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!