banner2

Evde bakım maaşı yattı mı? Mayıs ayı destek ödemesi ne zaman yapılacak? Evde bakım maaşı yatan iller belli oldu mu? TC ile sorgulama...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evinde bakıma muhtaç ihtiyaç sahibi engelliler ile yaşlı bireylere bakım destek ödemesi yapıyor. Peki mayıs ayı evde bakım maaşları yattı mı? Hangi illerde ödendi? Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

Ekonomi 05.05.2023, 18:17 05.05.2023, 18:32
Abone ol
Evde bakım maaşı yattı mı? Mayıs ayı destek ödemesi ne zaman yapılacak? Evde bakım maaşı yatan iller belli oldu mu? TC ile sorgulama...

Bakıma muhtaç, hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşların evde bakımlarının yapılması, ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her ay düzenli olarak destek ödemesi yapıyor. Destek ödemesinden yararlanan vatandaşlar, mayıs ayı ödemelerinin yatıp yatmadığını merak ediyor. Evde bakım maaşı yatan iller listesi açıklandı mı?

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşlarını her ayın 15'i ile 31'i arasında hesaplara aktarıyor. Nisan ayında yapılacak ödemeyle ilgili Bakan Derya Yanık'tan henüz bir açıklama gelmedi. 

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı ödemeleri, e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor. TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılan sistemin arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazarak bakılabilir. 

SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı SMS ile de sorgulanabilir. Ödemesini Ziraat Bankası aracılığıyla alanlar cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Evde bakım destek ödemesinden yaklaşık 535 bin kişi faydalanıyor. Evde bakım maaşı alabilmek için engellinin en az yüzde 5 ve üzerinde bir oranla engelli olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor. Yüzde 50’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası verilmiyor. Hasta ve muhtaçlık durumunda da kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getiremediğine bakılıyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023 yılında memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranlarının belli olmasıyla, memur maaş katsayısına göre belirlenen evde bakım maaşlarında da artış yaşanacak. Buna göre, 2022 yılında 3 bin 336 TL olarak ödenen evde bakım aylığı 2023 yılında yeni tam tutarıyla birlikte 4 bin 336 TL olarak ödenecek.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!