Yandex Metrica

Sitede Ara

Evde bakım maaşı alanlara bakanlık müjdeyi verdi: Ödemeler o tarihte hesaplara yatıyor

Evde bakım maaşı alanlara bakanlık müjdeyi verdi: Ödemeler o tarihte hesaplara yatıyor

Evde bakım maaşı alanlara Kurban Bayramı öncesi müjde geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde Bakım maaşlarının öne çekildiğini duyurdu. Ödemeler yarın hesaplara yatacak. 

Ekonomi

13.06.2024, 13:59

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet kapsamında vatandaşlarının yanında olmaya devam ediyor. Son olarak Bakan Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden "Evde Bakım Yardımı"nın 2006'da engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı. 

Paylaşımına devam eden Göktaş, engellilerin aile bütünlüklerini muhafaza edecek şekilde bakımlarının evde yapılmasını öncelediklerini belirterek, Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenenlerin desteklenerek, aile bütünlüğünün korunduğunu bildirdi. 

Dolar kuru sınırını aştı! Döviz kurları yeni haftaya nasıl başladı? İşte 22 Temmuz 2024 güncel döviz kurları... Dolar kuru sınırını aştı! Döviz kurları yeni haftaya nasıl başladı?... Haberi Görüntüle

ÖDEMELER YARIN HESAPTA

Yardım kapsamında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapıldığına dikkati çeken Bakan Göktaş, "Kurban Bayramı dolayısıyla evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için Evde Bakım Yardımı ödemelerini öne çekerek yarın hesaplara yatırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Paylaşımına devam eden Göktaş, "Bu ay Evde Bakım Yardımı'ndan yararlanan 560 bin vatandaşımız için toplam 4,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi gerçekleştireceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Bakanlık müjdeli haberi duyurdu: O kişilere 5 bin TL ödeme yapılacak! Bakanlık müjdeli haberi duyurdu: O kişilere 5 bin TL ödeme... Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİNE ZAM GELİYOR

Öte yandan 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım aylıklarına rekor zam geliyor. Ara zam ile rakamlar sil baştan değişecek. 6 aylık enflasyon rakamlarının baz alınacağı zam oranında Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının verileri güncellendi. Geriye sadece Haziran verileri kaldı.

Ocak ayında 65 yaş aylığı için belirlenen rakam 3 bin 504 TL olurken, bu rakamın %20 artışla 4.206 TL'ye yükselecek.

Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ya da engelli vatandaşlara bakan yakınlarına sağlanan evde bakım maaşı, yılın ilk 6 aylık dönemi için 7.608 TL olarak ödeniyordu. Temmuz ayında yüzde 20 zam gelmesi durumunda yeni evde bakım maaşı 9131 TL olacak.

Engelli aylığı: Temmuz ayında memur maaş kat sayısında yüzde 20 artış olması durumunda yüzde 40 69 arası engelli olanlara 3.357 TL, yüzde 70 ve üstü engelli olanlara ise 5.036 TL maaş verilmeye başlanacak.

Kronik hastalığı olanlara verilen yardımlar: Devlet tarafından kronik hastalığı olan ve çalışamayacak durumda olan kişilere de yardım veriliyor. Tüberküloz ve SSPE hastalarına verilen yardımlar mevcut durumda 7608 TL olarak ödeniyor. Temmuz ayında yüzde 20’lik artışı olması durumunda bu yardımlar da 9131 TL olacak.

SED ödemesi: Okula giden çocuğu olan ailelere verilen SED ödemesi de temmuz ayında artacak yardımlar arasında yer alıyor. Temmuz ayında memur maaş kat sayısına yüzde 20 artış yapılırsa okul öncesi çocuklara verilen SED yardımı 4.337 TL, ilköğretim öğrencisi çocuklara verilen SED yardımı 6506 TL, ortaöğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı 6.940 TL ve yükseköğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı ise 7807 TL olacak.

Emekliye müjde saat 08:05'de geldi! O tarihte 100.000 TL hesaplara yatacak: Emekliye müjde saat 08:05'de geldi! O tarihte 100.000 TL hesaplara... Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK YARDIMLARINA NASIL BAŞVURULUR?

Ailedeki tüm bireylerin kimlik fotokopisi

Ebeveyn adına düzenlenmiş ikametgâh

Ailede engelli varsa engelli raporu

Ailedeki bireylerin sağlık sorunlarına dair rapor/belge

Ailede çalışabilecek durumda olup iş bulamadığı için çalışmayan bireyin bulunması durumunda iş aradığına dair İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi

Çalışan kişilerin iş yeri telefon numarası ve adresi

Gelir Beyan Formu

Çocukların güncel öğrenci belgeleri

Kira sözleşmesi fotokopisi

İş göremezlik raporu

Ebeveyne ait Ziraat Bankası hesap cüzdanı

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading