banner2

Evde bakım maaşı alanlar dikkat! Maaşlar ne zaman yatırılıyor?

Evde bakım maaşı yatan iller listesi güncellendi! Evde bakım maaşının durumu, e-Devlet üzerinden kontrol edilebiliyor.

Ekonomi 22.03.2023, 19:17
Abone ol
Evde bakım maaşı alanlar dikkat! Maaşlar ne zaman yatırılıyor?

Evde bakım maaşı bu yıl 3.336 TL'den 4.336 TL'ye yükseltildi. Evde engelli, hasta veya yaşlı yakınlarına bakanlar, maaşların hangi tarihlerde yatırılacağını merak ediyor. 

EVDE BAKIM MAŞI NE ZAMAN YATIRILIYOR?

Evde bakım maaşları düzenli olarak her ayın 15'i ile 31'i arasında yatırılırken maaşların yatırılma tarihi illere göre değişiyır.  21 Mart 2023 itibariyla evde bakım maaşının yatırıldığı illerşöyle: İstanbul, İzmir, Tokat, Nevşehir, Bolu, Kocaeli, Sivas, Kayseri, Tekirdağ, Mersin, Kırşehir ,Antalya, Amasya, Kahramanmaraş, Sakarya, Isparta, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Bursa, Van ve Rize.

NASIL SORGULANIR?

Evde bakım maaşı, Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla sorgulanıyorsa, SMS ile de sorgulama yapılabilir. "BAKIYE" yazıp 4747'ye SMS gönderilmesi durumunda 1 SMS ücreti kesiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşına hak kazanabilmek için 3 şart gereklidir. Bunlar, gelir ve bakım ihtiyacı kriterleri, ağır engellilik. Başvuru için engelli bireyin ikamet ettiği yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru sonrasında ise engelli kişinin geliri de dahil olmak üzere hane halkı net geliri toplanır ve uygunluğu belirlemek için hane halkı üye sayısına bölünür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!