banner2

Ev tapusu olanlar sakın bunu yapmayın! O tarihe kadar ödeme yapmanız gerekiyor: İşte son tarih

Emlak vergisi ödeme tarihleri son günlerde en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Peki, emlak vergisi 1. ve 2. taksit ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte, detaylar...

Ekonomi 23.03.2023, 14:21 23.03.2023, 15:07
Abone ol
Ev tapusu olanlar sakın bunu yapmayın! O tarihe kadar ödeme yapmanız gerekiyor: İşte son tarih

Emlak vergisi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkıyor. Tapu sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan biri ise 'Emlak vergisi ödeme tarihleri açıklandı mı?' oldu. Peki, emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman?

EMLAK VERGİSİ ÖDEME NASIL YAPILIR?

Tapu sahibi olanların ödemesi gereken emlak vergileri, yılda iki eşit taksitle ödeniyor. Vergi mükelleflerinin ceza yememeleri için emlak vergilerini belirlenen tarihler aralığında ödemesi gerekiyor. Emlak vergisi ödeme süreci e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

2023 EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHİ

Emlak vergisinde ilk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında; 2. taksitlendirme de Kasım'da yapılıyor.

Konu ile ilgili paylaşılan detaylara göre belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergileri tek bir seferde ödenebileceği gibi iki eşit taksitle de ödenebilmekte.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ İÇİN SON TARİH

Paylaşılan detaylara göre, kira geliri elde edenlerin her sene mart ayında Maliye'ye beyanname vermesi zorunlu. Ayrıca mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için Mart ayının 1. gününden 31 Mart son günün akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekli.

Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenen gelir vergisi beyanname üzerinden hesaplanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!