Ev sahipleri bu sefer yandı! Evini fahiş fiyata kiralayana bakın ne olacak

Konutta fahiş kira artışına karşı önlem alan hükümetin bu kapsamda atacağı adımlara ilişkin detaylar da netleşti. Son olarak 0,89 ve 0,99 faizli kredi destek paketi ile vatandaşın konuta daha kolay ulaşmasını sağlanırken, şimdi de fahiş kira artışı yapanların 'devletin kara listesi'ne alınacağı öğrenildi. Yapılan çalışmalar kapsamında Kiracı Şikayet Hattı mekanizması gündeme geldi.

Ekonomi 26.05.2022, 11:01
Ev sahipleri bu sefer yandı! Evini fahiş fiyata kiralayana bakın ne olacak

Konut fiyatlarındaki fahiş artışlar sonrası vatandaşın daha kolay ev satın almasını sağlayacak, 0,89 ve 0,99 kredi faizli destekleri de içeren 3 yeni paket açıklanmıştı. Hükümet, artış oranı yüzde yüzün üzerine çıkan kiralık konutlar için de adım attı. 

KİRACI ŞİKAYET HATTI KURULMASI GÜNDEMDE

Bu kapsamda konut fahiş artışına karşı önceki gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı'ndan ilgili bürokratların katılımıyla 2 saatlik zirve gerçekleştirildi. Hükümetin fahiş kira artışlarına karşı kiracıları korumak için başlattığı çalışma kapsamında Kiracı Şikâyet Hattı'nın kurulması üzerinde de görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

KİRACILAR EV SAHİPLERİNİ İHBAR EDEBİLECEK

Zirvede birçok konu da ele alınırken, hat üzerinden kiracılar kanuni hakları konusunda bilgilendirileceği gibi aynı zamanda ev sahiplerini ihbar da edebilecek. Eğer ev sahibinin Gelir İdaresi Başkanlığı'na kira geliri beyannamesinde bulunmadığı tespit edilirse, geriye dönük vergi tahsil edilecek.

E-DEVLET'E TAŞINACAK

Sabah’ta yer alan haberde, şikâyet mekanizması ilerleyen zamanda e-Devlet Sistemi'ne taşınacak. Kurulması planlanan hat sadece kiracılara ev sahibiyle yaşadığı kira sorunu noktasında bilgilendirmede bulunacak. Kiracıların, "Kombim bozuldu, ev sahibim mi ben mi yaptırmalıyım?", "Ev sahibim oğlunun oturacağını gerekçe göstererek beni evden çıkarmak istiyor, ne yapmalıyım?" gibi soruların muhatabı bu hat olmayacak.

'KARA LİSTE'YE GİRECEK

Yapılan ihbarlar neticesinde yapılacak denetimlerde kiracısını kanuna aykırı şekilde mağdur ettiği tespit edilenler devletin ‘kara listesi’ne girecek.

DÜZENLEME ERDOĞAN TARAFINDAN ÇAIKLANACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira fiyat artışlarıyla ilgili düzenlemenin 10-15 gün içinde tamamlanıp hayata geçirileceğini belirterek, düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!