Ev sahibinin kiracıya dava açma dönemi bitiyor! İşte Adalet Bakanlığı'nın yeni kararı

Son dönemde ev sahipleri ile kiracılar arasında davaların sayısı o kadar çoğaldı ki, artan iş yükü Adalet Bakanlığı'nı yeni bir karar vermeye mecbur bıraktı.

Ekonomi 09.08.2022, 10:51
Ev sahibinin kiracıya dava açma dönemi bitiyor! İşte Adalet Bakanlığı'nın yeni kararı

Artan enflasyonla birlikte konut kiralarına yapılan zam, ev sahipleriyle kiracıları sık sık karşı karşıya getiriyor. Hükümetin astronomik kira artışlarını dizginlemek için bir yıl süresince kira zammını yüzde 25'le sınırlı tutma hamlesi bile iki tarafın mahkemelik olmasını önleyemedi. 

Konutu için daha yüksek kullanım bedeli isteyen ev sahipleri kiracıları hakkında tahliye davaları açarken kiracılar ise ev sahiplerinin fahiş zam hamlesinin ardından soluğu mahkemede alıyor. 

Bu durum adliyelerde dosya sayısını inanılmaz derecede artırdı. Son bir yıl içerisinde onbinlerce dava ardı ardına gelince ev sahibi ile kiracı arasındaki dosyalara bakan sulh hukuk mahkemeleri çalışamaz hale geldi. 

Artan iş yükünden ötürü şu an kiracı-ev sahibi davaları 12 aydan önce çözüme kavuşturulamıyor. Mevcut tabloyu iki taraf adına düzeltmek için harekete geçen Adalet Bakanlığı yeni bir uygulamaya gitme kararı aldı: Tarafların artık mahkeme yerine arabulucuya gitmesi zorunlu hale geliyor. 

Mahkemelere ancak, arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde gidilebilecek. Sulh hukuk mahkemelerinde çözülmesi 12 ayı bulan ihtilafların böylelikle 1-2 ayda çözüme kavuşturulması hedefleniyor. 

Yeni Şafak'tan Abdullah Sarıca'nın haberine göre Adalet Bakanlığı sözkonusu düzenlemeyi ekim ayına kadar tamamlayacak. Yargının nefes almasını sağlayacak düzenlemenin ev sahipleri ve kiracıların sorunlarını kısa zamanda çözüp sonuca bağlaması bekleniyor. 

EV SAHİBİ İLE KİRACI KARŞI KARŞIYA

Kira fiyatlarındaki ciddi artışın önüne geçmek için hükümet Borçlar Kanunu'nda geçici olarak değişiklik yapmış ve ev kiralarına yapılacak zammın TÜFE oranına göre değil, 1 Temmuz 2023'e kadar en fazla yüzde 25 oranında olmasını karara bağlamıştı. Ancak bu çözüm ihtilafların önüne geçemedi. 

Yasal düzenlemeyi by-pass etmek isteyen ev sahiplerinden bazıları mevcut kiracıyı çıkarıp evini yüksekten kiraya vermek için, bazıları da fahiş fiyatla kiraladıkları yeni kiracılardan tahsilatta zorlandığı için çareyi tahliye davalarında aramaya başladı. Buna yüzde 25 artış sınırının ihlali nedeniyle eski kiracıların davaları da eklenince sulh hukuk mahkemelerinin iş yükü iyice ağırlaştı. 

AVUKATLARA GÖRE İŞLER HIZLANACAK 

Anlaşmazlıklar yeni yapılacak düzenlemeyle birlikte mahkemeler yerine arabulucularla çözülecek. Eğer taraflar arabulucuda bir çözüme ulaşamazsa dosya hakimin önüne gelecek. Adalet Bakanlığı'nın bu hamlesini yorumlayan Avukat Taha Yasin Caner, "Hukuki uyuşmazlıkların başlıca sebepleri kira artış oranının belirlenmesi, fahiş kira bedelinin ödenmemesi, bundan kaynaklı olarak tahliye talepleri olarak gözlemlenmektedir. Kira ihtilaflarının arabuluculuk marifetiyle çözülmesinin yargıdaki yoğunluğu hafifleteceği gibi tarafları da gerek maddi gerekse manevi olarak yormadan ihtilafların neticeye kavuşturulması açısından çok elzem ve faydalı olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

Avukat Fırat Bilici ise düzenlemeyi şöyle yorumladı: "Türkiye'de yasalaşan arabuluculuk sistemi birçok kazanca yol açmıştır. Dava yükünü hafifleten bu sistem sayesinde aslında anlaşmak isteyen ama bir araya gelemeyen tarafların bir araya gelmesini sağlamıştır. Kira ilişkilerinde de arabuluculuk sisteminin etkili bir şekilde uygulanabileceği kanaatindeyim. En az 6 ay ile 1 yıl arasında süren tahliye davaları 1 ay gibi bir sürede sonuçlandırılabilecektir."

ARABULUCULAR KAÇ DOSYAYI ÇÖZDÜ?

İş uyuşmazlıklarında 1 Ocak 2018’den itibaren uygulanan zorunlu arabuluculukta 1 milyon 390 bin 291 dosyadan 809 bin 661’i anlaşmayla sonuçlandı. Başarı oranı yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019’dan bu yana 422 bin 645 uyuşmazlığın 222 bin 66’sı anlaşmayla sonuçlandı. Ticari uyuşmazlıklardaki arabuluculukta başarı oranı yüzde 53 oldu.

Tüketici uyuşmazlıklarında da 28 Temmuz 2020’den bu yana görüşmesi tamamlanan 124 bin 255 dosyanın 65 bin 275’inde taraflar el sıkıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!