Ev sahibi ve kiracıların gözü kulağı saat 19.00'da yapılacak toplantıda! Yeni dönem resmen başlıyor

Büyükşehirlerin başı çektiği tüm illerde ev kiraları katlanarak artmaya başladı. Vatandaşı mağdur eden bu durum için Avrupa'da uygulanan kiralara tavan fiyat uygulaması gündeme taşındı. Konu ile ilgili değerlendirme bugün 3 bakanlığın katılımı ile saat 19.00'da gerçekleşecek.

Ekonomi 24.05.2022, 11:12 24.05.2022, 11:54
Abone ol
Ev sahibi ve kiracıların gözü kulağı saat 19.00'da yapılacak toplantıda! Yeni dönem resmen başlıyor

Kiralarda yaşanan artışlar ve ev sahiplerinin 'Almanya'dan oğlum gelecek' gibi bahanelerle kiracılarını evden çıkartmalarını önlemek için hükümet kolları sıvadı. 

KİRA FİYATLARINA TAVAN UYGULAMASI 

Vatandaşın mağdur edilmesini engellemek isteyen hükümet çalışmalarına başladı. "Kira artışına sınırlama gelecek mi?" sorusunun cevabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın başlattığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma sonunda belli olacak.

İLK TOPLANTI BUGÜN 

Konuyla alakalı ilk toplantının bu akşam saat 19.00'da yapılacağı bildirildi. 

HOLLANDA MODELİ Mİ UYGULANACAK? 

Konut talebine yetişilememesi sebebiyle artın ev kiralarına müdahale eden Hollanda, puanlama sistemi ile birlikte tavan fiyat uygulamasını geliştirdi. 

Bu kapsamda ev kiraları için fiyatlar belirlenirken, evlerin büyüklüğü, oda sayısı gibi belli başlı özellikler göz önüne alınacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!