banner2

Ev sahibi ayrı kiracı ayrı ödeyecek: Mahkemeye gitmezseniz 1600 TL borç çıkıyor

Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan sorunların çözümü için devreye alınan arabulucuk sisteminin ücretleri belli oldu. Kiracılar ve ev sahipleri bu ödemeyi ayrı ayrı yapacak. Bakanlıktan açıklama geldi.

Ekonomi 04.09.2023, 13:39 04.09.2023, 17:57
Abone ol
Ev sahibi ayrı kiracı ayrı ödeyecek: Mahkemeye gitmezseniz 1600 TL borç çıkıyor

Türkiye'de ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan problemler son iki yılda zirveye çıktı. Taraflar kira zammı konusunda anlaşma sağlayamayınca, ya ev sahipleri ya da kiracılar karşı tarafa daha açıyor. 

Açılan davalar son zamanlarda o kadar çoğaldı ki, sırf bu nedenden mahkemelerde yoğunlul oluştu. 

Bir ev sahibi, kiracısıyla sorun yaşadığında ve davacı olmak istediğinde 10 ay sonraya dava günü veriliyordu. Ve dava 3-4 yılda sonuçlanıyordu. Ancak Adalet Bakanlığı bu konuda önemli bir atılım yaparak arabuluculuk sistemini devreye soktu.

ARABULUCU SİSTEMİ NEDİR?

Arabuluculuk sistemi, esasında uzun yıllardır Türkiye'de uygulanıyordu. Ancak 1 Eylül'den itibaren ilk kez kat mülkiyeti kanunu kapsamına giren anlaşmazlıklar için de uygulanmaya başlandı.

Bu sistemle birlikte; ev sahipleri ile kiracılar arasındaki sorunlar, komşular arası anlaşmazlıklar, apartman ve site yönetimleri ile düşülen ihtilaflar gibi meseleler mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitmeye başladı.

Anlaşmazlık yaşayan ve adliyeye başvuran vatandaşların meselelerine bir arabulucu tayin ediliyor. Arabulucu, taraflar arasında anlaşma sağlamaya çalışıyor. Anlaşma sağlanırsa konu mahkemeye gitmeden çözülüyor. 

Bu uygulama, mahkemelerin dava yükünü azaltacak bir uygulama olarak görünüyor.

ARABULUCU BEDAVA DEĞİL

Arabulucu sistemi elbette ücretsiz değil. Arabulucu ile anlaşmaya çalışan taraflardan arabulucu ücreti de alınıyor. Bu ücretin ne kadar olduğunu ise Adalet Bakanlığı belirliyor.

Arabulucu sistemi, mahkeme masraflarından daha uyguna geliyor.

ARABULUCU ÜCRETİ NE KADAR?

Adalet Bakanlığı, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi’nin her yıl ayrı olarak belirliyor. Güncel tarifeye göre eğer taraflar anlaşma sağlayamazlarsa bu ilk 2 saatlik ücreti tamamen devlet ödüyor. 

Yani anlaşma sağlanmazsa; taraflar herhangi bir ücret ödemiyor. Arabulucu tarafından ev sahipleri ile kiracıların yaşadıkları sorun çözülür ve taraflar anlaşma sağlarsa o zaman bir ücret ödeniyor.

Adalet Bakanlığı’nın tarifesine göre arabulucunun saatlik ücreti 400 TL. 

Anlaşma sağlandığında hem ev sahibinden hem de kiracıdan iki saate kadar 800’er TL’den toplam 1.600 TL ödeme alınıyor. 

Yapılan görüşmenin saati uzarsa, o zaman ödenmesi gereken tutar değişiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!