banner2

Ev hanımlarının emekliliğine prim desteği müjdesi! Herhangi bir yerde çalışmanıza gerek yok! 3'te biri devlet tarafından karşılanacak

Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında yapılan çalışmalarda ev hanımlarının emekliliği için prim desteği verilecek. AK Parti'nin seçim vaatleri arasında olan ev hanımlarına emeklilik konusu yeni kabineyle birlikte yeniden masaya yatırıldı.

Ekonomi 08.06.2023, 14:57 08.06.2023, 15:07
Abone ol
Ev hanımlarının emekliliğine prim desteği müjdesi! Herhangi bir yerde çalışmanıza gerek yok! 3'te biri devlet tarafından karşılanacak

Aile Koruma Kalkanı programı ile  ev kadınlarına emeklilik  sağlanacak. Yeni Kabine'de yer alan isimler 6 Haziran'da ilk kez toplandı. Toplantıda enflasyonun tek haneli rakama düşürülmesi için atılacak adımlar netleştirililrken ev kadınlarının nasıl emekli olacağı konusuda ele alındı. 

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDENİP EMEKLİ OLUNABİLİR 

Ev kadınlarına emeklilik konusunda İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, şu açıklamalarda bulundu; "Sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde isteğe bağlı sigortadan söz ederiz. Herhangi bir iş yerinde çalışamayan kadınlarımız evlerinde çocuk yetiştirirken isteğe bağlı prim ödeyip ileride de emekli olabilirler"

PRİM ÖDEMESİNİN 3'TE 1'İ DEVLET TARAFINDAN SAĞLANACAK 

İsteğe bağlı sigortalılığın da belli şart ve koşulları olduğunu söyleyen uzman isim konuşmasını şöyle devam etti; "Örneğin bir kadın 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmuş ve ödemeleri devam ediyorsa 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3 bin 600 prim gün sayısını tamamladığında emekli olabilir. Bu şartı yerine getiremeyen bir kadınımızın ileri yaş grubuna geldiğini varsayarsak 15 yıllık sigortalılık süresi ile 5 bin 400 günü tamamladığında yine isteğe bağlı olarak emekli olabilir. Üçüncü alternatif ise daha ileri yaş grubunda bulunan ya da daha önceki tarihlerde sigortalılık başlangıcı olan ama prim ödeyemeyen ev hanımları için. Bu kişiler 25 yıllık sigortalılık hizmet süresini ve 4 bin 500 günü tamamladığında emekli olabilir. Burada en önemli husus ödenmesi gereken prim miktarıdır. Bugün itibarıyla isteğe bağlı olarak 3 bin 200 TL civarında aylık bağlamda prim ödenmesi gerekiyor. Fakat ev hanımı olan kişiler dar gelirli kesimde yer aldıkları için bu parayı ödeme güçlüğü yaşıyorlar. İşte bu ödemeleri gereken 3 bin 200 TL'nin 3'te 1'ini devlet karşılayacak. Yani bin TL'sini devlet karşılamış olacak. 2 bin TL'yi de kadın kendisi ödemiş olacak. Bu da son derece avantajlı. Yılda 12 bin TL civarında avantaj demektir bu."

AZ PRİM ÖDEYEREK EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ 

Ev hanımlarının emekli olabilmek için doğum borçlanması alternatifini de eklemeleri halinde gün sayıları ileriye alınmış olunacak.  Sosyal güvenlik sisteminde çocuk başına 720 gün borçlanma miktarı veriliğini söyleyen uzman isim, 3 çocuklu bir kadının borçlanmak suretiyle daha hızlı, erken yaşta ve daha az prim ödeyerek emekli olma imkanına kavuşmuş olacaklarını ifade etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!