banner2

Ev hanımlarına ödeme yapılacak: Aylık olarak 4150 TL'lik yardım parası için başvurun: Yüzde 75 zam geliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal devlet politikası kapsamında yeni yardımlarını duyurdu. Söz konusu duyuru kapsamında ev hanımlarına cep harçlığı ödemesi yapılacak. Bu ödemenin yapılabilmesi için gerekli şartların karşılanıp başvuru yapılması yeterli. İşte konuya ilişkin son dakika detayları...

Ekonomi 20.03.2023, 12:25 20.03.2023, 12:31
Abone ol
Ev hanımlarına ödeme yapılacak: Aylık olarak 4150 TL'lik yardım parası için başvurun: Yüzde 75 zam geliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan sosyal yardım imkanları 2023'te de devam ediyor. Asgari ücret ile birlikte söz konusu yardım ödemeleri de artış gösterdi. O yardımlar arasında de ev hanımlarına ödenen dul ve yetim aylığı da yer alıyor.

EV HANIMLARINA NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

2023 yılında zamlanan asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından net 8.500 TL olarak açıklandı ve bununla beraber dul ve yetim aylığı da zamlandı. Yeni dul ve yetim aylığı yüzdeleri ise 2023 yılı için şöyle;

Yüzde 75 maaş oranı ile: 4.125 TL

Yüzde 50 maaş oranı ile: 2.750 TL

Yüzde 25 maaş oranı ile: 1.375 TL şeklinde hesaplanıyor.

DEVLETTEN YAPILAN YARDIM MİKTARLARI

Devlet tarafından ödenen dul ve yetim maaşı için belirlenen koşulları sağlamak gerekiyor. Dul ve yetim maaşı, sigortalı çalışanların ya da emekli bireyin vefatı durumunda geride kalan eş ve çocuklarına ya da anne babasına bağlanıyor. SGK tarafından belirlenen şartlara bakıldığında vefat eden sigortalı bireyin son aldığı maaş miktarı yüzde 75 dul eşine bağlanırken eşin çalışması halinde bu miktar yüzde 50 olarak gerçekleşiyor.

Öte yandan vefat eden eş dışında arkada kalan çocuklar da varsa maaş miktarları değişiyor. Eş dışında çocukların da olması tek yetim varsa eşe yüzde 60 yetim çocuğa yüzde 30 oranında maaş bağlanıyor. Kız çocuğu için evlenene kadar bu yardım verilirken erkek çocuğa öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar öğrenci olmaları durumunda ise 20 yaşına dek, yüksek öğrenim görmeleri halinde de 25 yaşına kadar yetim maaşı veriliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!