banner2

Ev hanımlarına müjde: Başvuranlara maaş bağlanacak! İşte tek şart

Ev hanımları çalışmadan da kolay bir şekilde emekli olabilir. Tek bir dilekçe ile maaş bağlanabiliyor. Şu anda emeklilik için yasada gerekli olan 3 madde var: Yıl, yaş ve prim... Yıl içerisinde belli bir süreyi sigortalı geçirenler bu kapsamda yaş da işe giriş geçmişine bakılırsa belirleniyor. Ancak ev hanımları olmak üzre çalışma imkanı olmayan vatandaşlara da emeklilik fırsatı sunuluyor. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 14.12.2021, 10:39 14.12.2021, 11:35
Abone ol
Ev hanımlarına müjde: Başvuranlara maaş bağlanacak! İşte tek şart

Ev hanımlarına emeklilik ile ilgili sevindirici haberler var. Yapılan talepler neticesinde ev hanımlarına da emeklilik hakkı tanındı. Ancak belli başlı birkaç yolu var. En yakın SGK müdürüğüne gidip dilekçe vermeleri gerekiyor. İsteğe bağlı olarak sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası 4B'li yani Bağ-Kur'lu olarak değerlendiriliyor. Yani emeklilik hesaplanırken Bağ-Kur şartları geçerli oluyor. Ancak bu durumda SSK'lılara göre daha fazla prim ödenmesi gerekiyor.

EN DÜŞÜK PRİM AYLIK BİN 144 LİRA

Emekli olmak için sadece bir iş yerinde çalışarak belli bir prim yaşı doldurmak gerekmiyor. Ancak başta ev kadınları olmak üzre çalışma imkanı olmayan vatandaş için de emeklilik fırsatı var. İsteğe bağlı sigortalı olanlar sadece emeklilik haklarından değil, diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyor. Bu yıl için en düşük prim aylık bin 144 lira. En çok da 7.5 katı yatırılabiliyor.

3 ŞART

Emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzre 3 şart koyuyor. Yıl için belli bir süre sigortalı olarak geçirmek lazım. Yaş da işe giriş tarihine göre belirleniyor. Primin ise yine işe giriş tarihine göre günlük ödenmesi gerekiyor. Primi isterseniz birine ait işyerinde çalışarak, isterseniz kendi işyerinizi açarak ya da bir şirkete ortak olrak veya borçlanarak kazanabiliyorsunuz.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SİSTEMİ

Bu sistemle vatandaşlar kendi primlerini kendileri ödeyerek günlerini tamamlayabiliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI

İsteğe bağlı sigortayı başlatmak çok basit. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermek yeterli. İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası 4B'li yani Bağ-Kur'lu olarak değerlendiriliyor. Yani emeklilik hesaplanırken Bağ-Kur şartları geçerli oluyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!